?> ?>

Ztracený ráj: Valle de la Luna – Měsíční údolí na Sardinii

Na západě mysu Capo Testa, na severu Sardinie, naleznete malebné Měsíční údolí – Valle della Luna, které (jak název napovídá) připomíná měsíční krajinu. Obrovské žulové útvary byly zformmované horskými větry do fantastických tvarů. Nevídaná podívaná je na skály v noci, kdy bílé balvany osvětluje záře měsíčního svitu.

Jedna z nejdivočejší části Sardinie, nedaleko města Santa Teresa di Gallura se nachází na severu ostrova, tváří v tvář francouzskému ostrovu Korsika – naproti průlivu se nachází město Bonifacio. Jižní pobřeží Korsiky je možné zahlédnout i bez dalekohledu. V první polovině 60. let zde našla útočiště komunita hippies a zařídila si tu tábor, aby její členové byli blíž přírodě.

Velikánské žulové útvary vyčnívají ze země, jako obří strážci pobřeží. Některé z nich byly ohlazeny mořskou i dešťovou vodou dohladka, některé pak dotyky lidí, kteří neodolali pokušení si kameny pohladit. Měsíční údolí tvoří soustava sedmi údolí, které od sebe oddělují mohutné žulové vrchy. Mezi místními obyvateli se pro tuto oblast ujal název „lebka“ pravděpodobně proto, že z mnoha jeskyní, která se tu nacházejí, byla značná část z nich v průběhu staletí obydlena.

Relaxujte v tichu zátok

Zdejší vegetace je většinou keřovitá – roste tu divoká myrta a vysoká tenká tráva, která se lehce vlní ve větru a dodává této krajině neobvyklý ráz. Údolí se svažuje k moři, jehož vlny neúnavně olizují útesy. Pláže jsou úzké, pokryté bílým pískem a ideální pro piknikovou pohodu nebo relaxaci v tichu skrytých zátok, kde se budete cítit úplně sami. Tu a tam najdete občas i sladkovodní pramen a přírodní bazén, ale v horkých dnech přesto doporučujeme vzít si pitnou vodu sebou. Místo je určeno milovníkům klidu a přírody, proto zde žádné služby a obchody nečekejte.

V 70. letech zde platil (vzhledem k velkému přílivu hippies), zákaz kempování, ale dnes už je situace jiná a stanování se tu během léta povoluje – pokud tu budete chtít bivakovat, ohlaste se pro jistotu v turistické kanceláři (např. v Santa Teres di Gallura). Občas se tady můžete potkat se stárnoucími hipíky, ale daleko častěji oblast láká příznivce geocachingu.

Adresa: Cala Grande – Valle della Luna, 07028 Capo Testa (Santa Teresa Gallura), Sardinie
Poplatky: 0
Web: Sardegna Turismo, Comune Santa Teresa Gallura
GPS: 41.238326, 9.142526