Zátoka Chia s plážemi Chia a Sa Colonia – nejkrásnější pláže jižní Sardinie

Zátoka Chia s až 30 m vysokými bílými dunami hedvábného písku a tyrkysově zbarvenou vodou připomíná idylické pláže v Karibiku. Záliv lemují majestátní prastaré jalovce a několik kamenných fragmentů starověkého fénického města Bithia, které v zálivu stávalo.

Zátoka Chia je dlouhý úsek zlatých písečných pláží, které jsou odděleny v menších zátokách. Není divu, že byla Chia zvolena za nejkrásnější pláž jižní Sardinie. V celé oblasti je dostatečný počet parkovacích míst u každé pláže, přívětivé bary a nekonečné řady slunečníků a lehátek k pronajmutí (ceny se pohybují v rozmezí od 15 do 25 eur za den). Nechybí zde ani vodní atrakce. Zaplatit je však možné pouze v hotovosti, karty tu neberou a bankomaty jsou skutečnou vzácností – jediný exemplář se ukrývá pouze v Chia Laguna Resortu.

Nejblíže k městečku Chia je krásná pláž Spiaggia di Chia propojená s pláží Spiaggia di Sa Colonia. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete tu v moři delfíny a na jezeře plameňáky. Chia je také vynikající místo pro surfaře, protože vítr tu vždy proudí správným směrem. Na maličký ostrov Su Giudeu, který je z pláže na dohled, můžete ze zátoky snadno přebrodit.

Ztracenou sílu pak naberete v přátelské hospůdce Dune di Campana, kde si vychutnáte posezení s nasládlou vůní středomořské makchie spolu s chladným, osvěžujícím nápojem. Restaurace Baia Chia na opačné straně zálivu je také pěkné místo, kde si lze ukrátit horké letní odpoledne.

Cala Cipolla je hned vedlejší zátoka, přístupná pouze pěšky, ale její malebné pláže a útesy, stojí za to. Několik kilometrů dolů po silnici na západ objevíte širokou písečnou zátoku a akvamarínové moře pláže Tuerredda. Ti, kteří chtějí prozkoumat Sardinské četné zátoky, včetně ostrovů na nejjižnějším bodě ostrova – Capo Teluada, si zde mohou pronajmout loď.

Nejznámější další pláže zátoky Chia jsou: Su Giudeu, pláž Campana, Su Portu, La Collonia a Tuerredda.

Adresa: Spiaggia di Chia, Viale Dibes (Sa Colonia), 09010 Chia Domus De Maria CA, Sardinie
Poplatky: 5 € (celodenní parkování)
Web: Sardegna Turismo – Sa Colonia, Sardinian Beaches – Chia
GPS: 38.894688, 8.878459