Zámek Trauttmansdorff s exotickými zahradami

Zámek Trauttmansdorff v italském Meránu pamatuje samotnou císařovnu Sissi, která sem velmi ráda jezdila. Dnes je zámek známý především díky unikátní botanické zahradě s mnoha druhy jak místních, tak exotických rostlin.

Ve východní části města Merano leží jedinečná zahrada s rybníky, promenádami, pavilonky a více než 3 000 druhů květin a rostlin z celého světa. Mimo flóry zde najdete také zvířecí obyvatele – barevné papoušky, pávy, králíky nebo kozy. Nechybí tu ani pavilon s exotickým hmyzem, pavouky, plazy a obojživelníky.

Zahrada je rozdělená na různé části. Sluneční zahrada vám představí typickou středomořskou krajinu s borovicemi, cypřiši, citrusy i levandulemi. Unikátem je nejseverněji položený olivový háj v Itálii se 700 let starým olivovníkem. V části, která se věnuje krajině Jižního Tyrolska, jsou staré odrůdy jabloní a hrušní, vinici nebo lužní les. Jeho prohlídka je navíc dobrodružným zážitkem, protože se nad bažinami pohybujete po visutém mostě. Střední část zahrad doplňují nejrůznější vodní prvky, leknínové jezírko i zahrada smyslů, kde ucítíte vůni růží, jasmínu a lilií. Je zde také bludiště v jehož středu stojí strom s granátovými jablky. V severní části zahrady nazvané Světové lesy najdete listnaté i jehličnaté stromy z Asie a Ameriky, japonskou zahradu i ukázky rýžoviště nebo čajové plantáže.

Uprostřed zahrad stojí zámek Trauttmansdorff – kdysi tu během svých lázeňských pobytů v Meranu pobývala slavná císařovna Sissi. V zahradách naleznete také mramorovou sochu zamyšlené císařovny, kterou obklopují květiny a stromy, z nichž některé ještě pamatují doby, kdy tu Alžběta Bavorská bývala hostem. Poprvé sem zavítala roku 1870 s více než stočlenným doprovodem. Uvnitř zámku je dnes „Touriseum„, turistické muzeum, které zvídavým návštěvníkům představuje vtipnou formou historii cestovního ruchu v oblasti Jižního Tyrolska.

Raritou jsou i obrovské „brýle“ jihotyrolského architekta Mattea Thuna, které navrhl speciálně pro tyto zahrady. Jedná se o ocelovou vyhlídku, která je umístěna vysoko ve svahu. Kdo se sem odváží vstoupit, bude odměněn nejen mimořádným výhledem, ale také pocitem, že se nad zámeckými zahradami volně vznáší.

Otevírací doba: duben – říjen denně od 9 do 19 hodin, v pátek jen 9 až 15 hodin.
Poplatky: 12 €
Web: www.trauttmansdorff.it, www.suedtirol.info
Adresa: Castel Trauttmansdorff, St. Valentin 51/a, 390 12 Merano, Itálie
GPS: 46.660165, 11.185409