Záliv Porto – Golfe de Porto

Pobřeží zálivu Porto je jednou z nejpozoruhodnějších korsických přírodních památek. Objevíte zde výjimečnou divokou krajinu podél pobřeží lemovanou nevšedními červenými útesy. Od roku 1983 je Portský záliv zapsán na Seznam UNESCO. Na severní straně jej vymezuje poloostrov Scandola a na jihu rezervacer Capo Rosso. Záliv se nachází na západním pobřeží Korsiky, mezi městy Piana a Osari.

Krásný záliv Porto je chráněnou přírodní rezervací, která byla přidána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Členitá krajina Portského zálivu je porostlá typickou středomořskou vegetací, žijí zde rozmanité druhy ptáků (racci, kormoráni, sokoli, supi a orli mořští) a ve vodě jsou pány hraví delfíni. Až 900 m vysoké útesy spadají do šumivé modré vody, která vypadá lákavě už z dálky. Mořskou erozí vznikly ve skalách jeskyně, dále byste tu našli písčité pláže a skryté zátoky.

Přímořské letovisko Porto leží v zátoce na úpatí ostrohu, korunované starou janovskou strážní věží. Centrem zdejšího života je Marina. Najdete tu kavárny, butiky a širokou pláž. Mimo to si můžete prohlédnout akvárium, uvidíte mořské tvory žijící v Portském zálivu. Mezi obcemi Porto a Piana vede malebná pobřežní silnička, která protíná skalní město Calanques de Piana, součástí Regionálního přírodního parku. Jedná se o efektní červené žulové útesy nejrůznějších tvarů tyčící se až 300 metrů nad mořem. Severně od Porta jsou na pobřeží mezi útesy krásné pláže, kam se lze snadno dostat. Nejkrásnější z nich je Bussaglia, Gradelle pláž a Caspio.

Další přírodní rezervací v zálivu na Seznamu UNESCO je poloostrov Scandola. Hornatá oblast se strmými útesy, výhledem na moře a pobřežní ostrovy. Křišťálově čistá tyrkysová voda obtéká skaliska a skryté zátoky. Tato oblast je přístupná pouze lodí a díky své odlehlosti může milovníkům potápění ukázat úžasný mořský život. Rezervace Scandola totiž nabízí jedno z nejlepších míst ke šnorchlování a potápění na Korsice.

Adresa: Marine de Porto, 20150 Ota
Web: Visit Corsica
GPS: 42.267875, 8.693904