Vodní hrad Sirmione – nejmocnější pevnost na jezeře Garda

Hrad Sirmione je nejvýznamnějším příkladem obranného opevnění na Lago di Garda. Pro nás suchozemce je neobvyklé také to, že součástí tvrze se stal opevněný přístav. Ve 13. a 14. století bylo Sirmione pohraničním městem mezi územím Scaligeriů, pánů z Verony, a državami pánů z Milána. Původní hradní jádro, které stálo na pozůstatcích staré římské pevnosti, bylo ohraničeno vysokou čtvercovou hradbou se třemi věžemi.

Hrad Sirmione, charakteristický svými věžemi a cimbuřím, hrál vždy klíčovou roli v obraně jezera Lago di Garda. Masivní pevnost je zcela obklopena vodou, s pevninou ji spojuje padací most. V polovině 14. století se podařilo dokončit opevněný dok a hradba obepínala také přilehlou vesnici. Přístav byl chytře navržen tak, aby se útočníci, kteří připluli z jezera, chytili do pasti, ze které nebylo úniku – vetřelce zneškodnili lučištníci z vysokých hradeb. Vnitřní přístav hradu skýtal útočiště také rybářům, když se strhla bouřka, a kotvila v něm i hradní flotila.

I když se jednalo o velmi důležitou pevnost, nikdy se nestala sídelní rezidencí rodu Scaligeri. Poté, co zde začala zuřit válka, vládnoucí šlechta hrad opustila a přestěhovala se jinam. Pevnosti se v roce 1405 zmocnila Benátská republika a převzala ji pod svou správu. Poté, co se začalo rozvíjet dělostřelectvo, ztratil hrad své výjimečné postavení. Po více než 300 let sloužil jako kasárna a žádné výrazné změny se nedočkal ani roku 1797 s příchodem Napoleona. Několikrát byl renovován až v průběhu první světové války.

Dnes je otevřený veřejnosti a přes padací most můžete do stínu cimbuří vejít také vy. Z padacího mostu vede schodiště na ochoz na cimbuří, ze kterého budete mít přístav, který kdysi chránil Scaligerovskou flotilu, jako na dlani. Vchod sem byl opatřen důmyslným zabezpečovacím systémem, který zahrnoval padací most pro koně, kočáry a chodce, kovovou mříž a dvojitou padací bránu. Také z 30 metrů vysoké věže si užijete krásný panoramatický výhled na jezero Garda, a z ostatních hradních bašt uvidíte také zužující se poloostrov Sirmione.

Otevírací doba: duben – říjen od úterý do neděle 9 až 20 hodin
Poplatky: 4 €
Web: www.sirmionebs.it
Adresa: Castello scaligero, Piazza Castello 1, 25019 Sirmione BS, Itálie
GPS: 45.492318, 10.608159