Věž na hladině Resijského jezera – zvonice zatopeného města Curon

Osobitá vesnička Curon Venosta v jižním Tyrolsku, německy Graun Im Vinschgau, se nachází u jezera Resia v bezprostřední blízkosti trojmezí Rakouska, Itálie a Švýcarska. Symbolem vsi, ležící dnes na italské straně, je zvonice, která vystupuje z jezerní hladiny. Zvonice bývala součástí původní vesnice, která byla uměle zaplavena, aby zde mohla vzniknout přehradní nádrž Lago di Resia (Reschensee). Věž tak ukazuje, kde kdysi stávalo Staré Curon.

Středověká zvonice, postavená koncem roku 1300, je jediným němým svědkem událostí, které zde proběhly v letech 1949 – 50. Už v polovině 19. století se začalo s realizací plánu inženýra Josefa Duile Curona, který měl v úmyslu snížit hladinu jezera Mittersee (známého také jako jezero Curon) a získat tím zemědělskou půdu. Projekt se však díky přírodní katastrofě z roku 1855 nepodařilo dokončit – v červnu tohoto roku došlo k masivnímu tání sněhu z hor a velkým dešťům. Voda z jezer Haidersee a Mittersee (dnes součást Reschensee) přetekla přes okraje, provalila hráze a doslova pod sebou pohřbila čtyři vesnice: Burgusio, Clusio, Laudes a Glorenzu.

V roce 1920 bylo rozhodnuto o stavbě přehrady, která by zadržela až 5 metrů vody a navíc vyráběla i elektrickou energii. Roku 1939 měla na jezeře Curon vyrůst nádrž, která by udržela příliv vody do 22 metrů. Obyvatelé Val Venosty nebyli s megalomanskými plány svých politiků v čele s Benitrm Mussolinim vůbec nadšení – hrozila jim ztráta rodné hroudy i veškerého nemovitého majetku (včetně zvířat), vystěhování a nulová kompenzace všech těchto útrap. S druhou světovou válkou bylo od výstavby upuštěno a místní začali doufat, že projekt na výstavbu nádrže bude navěky zapomenut. K jejich smůle se v roce 1947 začalo s přehradou znova. Nepomohla ani návštěva u papeže, ani demonstrace. Roku 1950 byla přehrada hotová a napuštěná voda zaplavila 677 hektarů půdy. Přes 160 rodin přišlo bez náhrady o své pozemky, domy a statky; polovina z nich byla navíc donucena emigrovat. Obyvatelé Curonu byly provizorně ubytováni v kasárnách odlehlé oblasti Vallelunga, v Resii se podařilo postavit domy ještě před příchodem zimy.

Jedinou připomínkou původní vesnice Curon je dnes z vody vyčnívající věž. Zatímco opuštěné domy byly srovnány se zemí, zvonice kostela se s “ohledem na kulturní hodnotu” podařilo zachránit. Budova kostela sice musela být zbourána, ale věž stojí dodnes. V zimě, když jezero zamrzne, je ke zvonici možné přijít po ledu. Místní legenda vypráví, že za některých zimních dnů je stále ještě možné slyšet zvony, které musely být z věže odstraněny 18. července 1950 – týden před demolicí chrámové lodi a napuštění jezera.

Nadmořská výška: 1 498 m n. m.
Adresa: Torre Lago di Resia (Kirchturm von Altgraun), Hauptstrasse, 39020 Curon Venosta, Itálie
Web: Suedtirol.info, Suedtirolerland.it
GPS: 46.810733, 10.536599