?> ?>

Sopka Etna – nejaktivnější evropský vulkán

Vyčnívá nad ostrovem Sicílie u pobřeží mezi městy Catania a Taormina, nedaleko Messinské úžiny a je nejaktivnějším vulkánem na evropském kontinentu. Určitě jste poznali, že je řeč o Etně, která představuje jednu z nejvyšších a nejmohutnějších sopek nejen Evropy, ale i celého světa. Pro svou jedinečnost byla také zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Výbuchy Etny lidstvo sleduje již od starověku. První písemné zmínky o její činnosti sahají hluboko před 2 700 let před naším letopočtem, což vedlo i k zajímavému zápisu do již zmíněného Seznamu UNESCO, kde se říká, že Etna drží světový rekord v „nejčastější dokumentaci vulkanických jevů“.

Staří Řekové ji nazývali „Ohnivá hora“ a měli za to, že pod vulkánem je zasypán jeden z obrů Titánů a výbuchy Etny znamenají, že se obr chystá uniknout. Kouření z hory podle Řeků zase znamenalo, že Kyklopové, kteří mají pod kráterem svoji dílnu, právě kovají pro bohy nové zbraně. Od doby, kdy existují písemné záznamy, se ví o 140 erupcích Etny. Nejničivějšímu výbuchu v roce 1669 předcházelo třítýdenní zemětřesení a sopka pak soptila čtyři měsíce. Proud lávy se valil přes město Catania až do moře. V Catanii je přítomnost Etny neustále cítit takřka na každém kroku. Černý kámen, ztuhlou lávu Etny, tu v minulosti využívali při stavbě domů i silnic.

Etna je nejvyšší činná sopka a druhá nejmohutnější sopka v Evropě. Vlivem proměnlivosti vrcholu však nemá stálou výšku, přibližně však dosahuje 3 330 metrů. Etna je jednou z nejaktivnějších sopek na světě – vlastně je v podstatě neustále aktivní… V úrodné sopečné půdě se daří zemědělským plodinám, jako je vinná réva, fíky a ovocné stromy. Sopečnou činností jsou ohrožováni obyvatelé řady vesnic v okolí. Lidé se však naučili v tomto ohledu se sopkou zatím úspěšně bojovat a proti lávovým proudům se brání hrázemi a odstřelováním lávových tunelů a koryt, kterými horká láva snadno a rychle dosahuje obydlených území. Živlu je zároveň s odstraněním přirozeného nabídnuto koryto nové, které hlavní proudy odklání bezpečně jinam. Extrémně silná a hlavně dlouhodobá činnost Etny by však pro městečka Catania, Zafferana a Messina, stejně jako vesnici Mascali, znamenala pravděpodobně zhoubu.

Geologické stáří Etny je asi 80 milionů let a její vznik je následek zasouvání africké litosférické desky pod desku euroasijskou. V poslední době je vulkán tvořen čtyřmi hlavními krátery; Jihovýchodním, Severovýchodním a krátery Bocca Nuova a Voragine, které i přes své propojení žilami mají z velké části každý vlastní aktivitu.

Jak se dostat nahoru ke kráteru

Na Etnu se dá dostat dvěma způsoby – ze severní nebo z jižní strany. Výstup od severu nedoporučujeme: k vrcholu je to odtamtud daleko a moc tam toho neuvidíte. Daleko lepší je vyjet na horu z jižní strany přes obec Nicolosi k chatě Sapienza. Silnice od Nicolosi nádherně klikatí do kopce a otevírají první výhledy, které rozhodně stojí za to. Po silničce dojedete k parkovišti u chaty Sapienza ve výšce 1 900 m, kde musíte svého miláčka bohužel nechat. Nahoru do výšky 2 500 m vás vyveze moderní kabinková lanovka. Poslední úsek cesty se musíte rozhodnout, zda půjdete pěšky (cca hodinku) nebo vyjedete terénním autobusem. Cedule okolo se ve vás sice budou snažit vzbudit dojem, že autobusem (poplatek za autobus + povinný přípatek za průvodce, který mluví pouze italsky) jet „musíte“, ale je to jen obchodní trik, jak z vás vymáčknout ještě víc peněz. Jenže autobus nejede až na vrchol, ale jen k vulkanologické observatoři, která je cca 500 m pod vrcholem.

U horního obratiště autobusů uvidíte cedulky zakazující cestou na vrchol bez průvodce. Domácí Italové ale moc dobře vědí, že se nahoru bez problémů může. Takže se stačí připojit ke stoupajícím turistům a v pohodě vyrazit. Na túru však doporučujeme pevné boty. Počítejte se všudypřítomným silnějším větrem a prachem. Za špatného počasí nemá výstup na vrchol cenu a za slunného počasí si určitě nezapomeňte opalovací krém! Na horní stanici lanovky objevíte i nevšední půjčovnu – za 3 € vám tu půjčí teplou bundu, boty do hor nebo ponožky.
Od jihu opusťte dálnici A18 výjezdem Catania, odtud pokračujte na Nicolosi (nebo výjezd Giarre a odtud na Zafferanu) a dále k chatě Sapienza. Zde je parkoviště a odtud vede nahoru lanovka.

Otevírací doba: denně od listopadu do března 9 – 15:45 hodin; od dubna do října 9 – 16:15 hodin. Poslední jeep nebo bus jede dolů v 16:30 hodin.
Poplatky: zpáteční jízdné lanovkou na Etnu 30 €, zpáteční jízda jeepem nebo busem 39 €
Adresa: Funivia dell’Etna – Stazione Partenza (Parco dell’Etna, Nicolosi, Piazzale Rifugio Sapienza, 95030 Nicolosi CT, Itálie)
Web: lanovka na Etnu Funivia dell’Etna, chata Sapienza
GPS: 37.699341, 15.000797