Sardinští plameňáci růžoví

S plameňáky se na Sardinii můžete potkat na různých místech v různých částech ostrova. Například v laguně San Teodoro nedaleko Olbie (SV), u jezera Stagno di Molentargius v Cagliari (J), u pláže Putzu Idu či v jezerní oblasti Stagno di Santa Giusta nedaleko Oristana (Z). Pro milovníky jedné stopy doporučujeme zejména poslední možnost – oblastí vede silnice, ze které jsou plameňáci pěkně vidět.

Plameňák se považuje už od starověku za symbol čistoty a elegance, ve starém Egyptě byl tento pták ve jménu slunečního boha Ra dokonce posvátný. Růžové zbarvení plameňáků způsobuje zvláštní druh korýšů, které tito ptáci jedí, mimořádně bohatý na fialový pigment. V Sardinštině se plameňáci označují jako „genti arrubia„, „červení lidé„.

Odedávna jitřili představivost mnoha spisovatelů a například Grazia Deledda o nich napsal: „Ptáci nikdy nespatřeni, s duhovými křídly, vzlétají z vodní hladiny, pozvedaje krůpěje vody – kresbu na obloze, jakýsi druh duhy: možná jen přelud…“.

 

Ptačí ráj v laguně San Teodoro na poloostrově Sinis (severovýchod ostrova, Olbie)

Laguna San Teodoro je vyváženým ekosystémem, který se vyznačuje zelenými středomořskými křovinami a mnoha endemickými druhy rostlin a živočichů, které můžete sledovat z turistické stezky. Divočinu a lidský svět zde oddělují jen dřevěné ploty.

Lagunu lze navštívit z jižního nebo severního pobřeží, nachází se hned za krásnou pláží La Cinta, stačí jen překonat zdejší bílé duny písku. Uvidíte zde nejen slavné plameňáky, ale také volavky a divoké kachny.

Otevírací doba: volně přístupno, prohlídky s průvodcem na objednání
Adresa: Localita Pischera, 08020 San Teodoro, Olbia-Tempio
Web: San Teodoro, prohlídky s průvodci
GPS: 40.809434, 9.669508
 

 

Přírodní park Slanisko Molentargius v oblasti Cagliari (jih ostrova, Cagliari)

Plameňáci se hojně vyskytují v přírodním parku Stagno di Molentargius, který přiléhá k městu Cagliari. Při procházce parkem uvidíte stovky ptáků, kteří se brodí v mělké vodě, anebo nad ní létají. Plameňáci růžoví však nejsou jedinou zvláštností slaniska Molentargius: jezera na území tohoto přírodního parku mají odlišnou salinitu: nachází se zde sladkovodní rybníky „Bellarosa Minore“ a „Perdalonga“ i jezera se slanou vodou – „Bellarosa Maggiore“ nebo Molentargius. Během horkého léta se stává, že díky extrémním teplotám jezera vyschnou a na jejich místě se vytvoří přírodní sůl, která je základním prvkem místního ekosystému. Ten je jedním z nejdůležitějších oblastí pro život brodivých druhů ptáků v Evropě. Mimo to mokřady také hostí další chráněné druhy zvířat – ropuchy, želvy, vodomilné hady, užovky a slepýše.

Pokud přijedete od Cagliari, můžete navštívit budovu Sali Scelti („Vybrané soli“), která se ve 30. letech používala pro skladování získané soli a dnes je sídlem parku. Produkce soli byla zastavena až v roce 1985.

Slaniska můžete navštívit s průvodcem nebo bez, komentovanou prohlídku je však třeba si zajistit předem. Sami si park prohlédnete po několika stezkách, otevřeno je každý den. Abyste se dostali co nejblíže ke zvířatům, doporučujeme voděodolné boty, dalekohled a oděv v co nejméně nápadných barvách (zelená, šedá, hnědá).

Otevírací doba:
květen – září 8 až 20 hodin
říjen – duben 8 až 18 hodin
Poplatky: 0 (vstup do parku zdarma), komentovaná prohlídka na lodi 10 – 11 €
Adresa: Parco naturale regionale Molentargius-Saline; Via La Palma (vstup Quartu S. Elena Via don Giordi), 09100 Cagliari
Web: Parco Molentargius, Cagliari Turismo
GPS: 39.205355, 9.146676

 

Plameňáci z ptačí perspektivy (jih ostrova, Cagliari)

Chcete-li si prohlédnout park Molentargius s krásnými exempláři plameňáků růžových z „ptačí perspektivy“, ideálním řešením je vystoupat na některý z cagliarských vrcholků – Monte Urpinu, Sant’Elia nebo Sella del Diavolo. Zdejší krajinu odtud budete mít jako na dlani. Nejpůsobivějším místem ze všech je asi Monte Urpinu s panoramatickým výhledem.

Adresa: Parco di Monte Urpinu, 09129 Cagliari, Sardinie
GPS: 39.215932, 9.134188

 

Plameňáci podél silnice (jih ostrova, Cagliari)

Spoustu plameňáků uvidíte také podél hlavní silnice SS 195 směrem z Cagliari na městečko Capoterra. Tato silnice vede přes bažinatou oblast, kde plameňáci hojně sídlí a pohybují se jen 10 metrů od silnice.

Délka: Cagliari – Capoterra 21,5 km
Poplatky: 3 € (mýto)
Adresa: Strada Statale 195 Sulcitana, 09123 Cagliari CA, Sardinie
GPS: 39.185411, 9.051127

 

Jezerní oblast Santa Giusta (západ ostrova, Oristano)

Pobřežní oblast v blízkosti Oristana se vyznačuje několika mokřady, které jsou velmi bohaté na výskyt ptáků. Největší ze všech je laguna di Cabras, která se v létě stává domovem početné kolonie plameňáků.

Mimo to zde však existuje celá řada velkých i malých jezer, která se nacházejí po obou stranách silnice SP49, mezi obcemi Santa Giusta a Arborea. Nejblíže se k plameňákům dostanete u malých jezírek, které jsou rozpoloženy asi 100 metrů od silnice SP49, nebo u komunikace SP97, která vede severozápadně (směrem k moři) kolem jezera Santa Giusta k přístavu.

Adresa: Strada Provinciale 49, 09096 Santa Giusta OR, Sardinie
Poplatky: 0
GPS: 39.846670, 8.589752

 

Putzu Idu (západ ostrova, Oristano)

Slušné hejno plameňáků bývá i v okolí Putzu Idu mezi Bosou a Oristanem. Na satelitní mapě si můžete všimnout velké bílé plochy jezera Porcus (Stagno Sale Porcus) – v létě vysychá a stává se z něj zásobárna soli. Mělké vody jezera hostí obyčejně velká hejna plameňáků, kteří si udržují odstup. V horkém létě se však zdržují v jezerech v blízkosti pláže Putzu Idu nebo silnice z města Riola Sardo do Putzu Idu (SP 66) u velkého jezera Stagno di Càbras několik kilometrů ve vnitrozemí.

Adresa: poloostrov Sinis, okolí města Putzu Idu
GPS: 40.031706, 8.404164