Dopravní info Sicílie


 

Jak se dostat na Sicílii

Sicílie – ostrov Slunce je od pozdního jara do konce podzimu rájem pro všechny, kteří na dovolené potřebují sluneční svit, moře, památky a krásné pláže. V rámci západní Evropy patří k lacinějším destinacím – cenový rozdíl oproti severní Itálii je na poměrně chudém ostrově zřetelný, a to nejen v turistických službách. Jedinou nevýhodou je daleká cesta. Z Prahy zabere za ideálních podmínek 20 hodin a je nejrychlejší jet přes Plzeň, Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Veronu, Boloňu, Řím, Neapol, Cosenzu a dál na jih do přístavního města Villa San Giovanni.

Z Brna či Bratislavy doporučujeme trasu přes Rakousko: Vídeň, Graz, Villach, Udine, Benátky/Venezia, Boloňa a dále stejnou trasou na jih do Villa San Giovanni (popř. do přístavu Genova/Janov či Civitavecchia). Za ideálních podmínek se dá celá štreka ujet za 21 hodin.

Itálie vybírá na dálnicích poplatky formou mýtných bran. V průměru se dálniční poplatky pohybují cca mezi pěti až sedmi eury na 100 km – více info zde. Dálnice ve směru od Salerna a jižně do Kalábrie a Sicílie nejsou zpoplatňovány.

Za celou cestu z Bolzana až na jih (870 km) byste neměli utratit víc než 62,50 € (rok 2016). Při průjezdu Rakouskem ještě počítejte s dálniční známkou pro motorky.

Přehled vzdálenosti do Messiny
2 117 km z Prahy
1 919 km z Brna
1 897 km z Bratislavy

Trajekty na Sicílii

Na Sicílii, největší ostrov ve Středomoří, se dá dostat pouze trajektem. Vybrat si můžete z několika linek – společnost Caronte & Tourist jezdí na ostrov z města Villa san Giovanni do Messiny nonstop, každých 40 minut. Jednosměrný lístek vyjde motorkáře na 13 €. Cesta trvá 30 min.

Pokud se vám nechce projíždět celou Itálií, až na samý jih, můžete se nalodit už ve městě Civitavecchia (poblíž Říma) a cestovat po moři se společností GNV (Grandi Navi Veloci). Loď vyplouvá mimo sezónu každý pátek, v sezóně pak v pondělí, středu a pátek. Cesta Tyrhénským mořem zabere 14 hodin. Nejlevnější lodní lístky se pohybují (pro osobu a motocykl) okolo 100 € (98 € za místo na sedadle, 132 € 4lůžková kajuta).

Do třetice je v nabídce varianta plavby do Palerma z Janova, který je nejblíže našim hranicím. Tuto cestu můžeme doporučit pouze lodním nadšencům, kteří netrpí mořskou nemocí – cesta trvá 21 hodin a loď urazí po moři víc než 822 kilometrů. Loď společnosti GNV odplouvá z Janova denně, lépe řečeno každou noc mezi 23. hodinou a půlnocí. Lodní lístky se pohybují okolo 100 – 150 € za osobu a motorku (79 € na sedadle, 155 – 160 € vícemístná kajuta).

Rady a tipy na cesty po Sicílii

Doporučujeme vám naplánovat si cestování po Sicílii mimo prvních tří srpnových týdnů. V tomto termínu čerpá většina italského obyvatelstva dovolenou a všude je plno – na plážích, silnicích, parkovištích i pamětihodnostech. Mimo tento čas vládne ve všech střediscích klid a pravá středomořská atmosféra.

Hotovost můžete vybírat platební kartou v bankomatech, které jsou na Sicílii dokonce i v malých obcích.
Bezcelně lze dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, 250 g tabáku, 1 l alkoholu, 2 l likéru či sektu, 2 l vína, 50 g parfému, 250 g toaletní vody, 500 g kávy a 100 g čaje. Dovoz benzínu v kanystru je zakázán.

Pokud nemáte parkování u ubytování, dejte pozor, kde stojíte. Raději se zeptejte v okolí, protože například v sudé dny se myje jedna strana cesty, liché ta opačná. Pokud máte v době údržby silnic zaparkovaný stroj na nesprávné straně, velmi ochotně vám ho odtáhnou.

Pokud možno, vyhněte se raději městu Catania – na ostrově proslula smutným prvenstvím, a to ve zlodějině. Mějte se zde na pozoru, údajně se zde krade nejvíc na celé Sicílii.

Dopravní předpisy na Sicílii & další info

Zcela určitě dopravní předpisy na Sicílii existují, ovšem dá se pochybovat, jestli je všichni znají. Na sicilských křižovatkách platí jediné pravidlo, a to silnějšího motoru a nervů. Světla fungují málokdy a tak má přednost ten, kdo se rychleji zařadí, rozběhne nebo natiskne. Na straně druhé, Italové jsou skutečně dobří řidiči. Dálnice i horské cesty jsou dobře udržované silnice, v ostrých zatáčkách Italové pro výstrahu troubí. Cesty bývají dobře značené. Za placená parkoviště ve městech se v době siesty (odpoledne) většinou neplatí.