Dopravní info a trajekty Sardinie

Ostrov Sardinie patří Itálii, takže zde platí stejné dopravní předpisy. Přesto má cestování po Sardinii svá specifika – například musíte být stále připraveni na nepředvídatelné chování místních řidičů. Občas se zde nedodržují ani základní dopravní předpisy, jako je přednost v jízdě nebo jízda na červenou (po motorkářích se jízda podle předpisů ani nevyžaduje, když se ve městě pokoušíte „dát přednost v jízdě“ zdejší policisté si klepou na čelo). Místní řidiči rádi troubí z různých důvodů – chtějí-li dát o sobě vědět v těžším terénu kde není vidět, chtějí-li předjet pomalejší vozidlo nebo pokud se potkají dva známí a dlouho se předtím neviděli. Naštěstí mimo města není doprava na Sardinii příliš hustá.

Ke zvláštnostem Sardinie patří také zdejší čerpací stanice. Vyjet na výlet s plnou nádrží je určitě nutností, už jen z toho důvodu, že benzinová rezerva je na Sardinii i v celé Itálii zakázána. Benzínové pumpy potkáte na Sardinii jen u větších měst. V naprosté většině se jedná o automaty, kam strčíte papírovou bankovku (5, 10, 20 nebo 50 Euro) a poté dostanete omezené množství benzínu. Problém může nastat, pokud máte již plnou nádrž a benzín stále teče… je proto dobré mít po ruce někoho, kdo potřebuje také dotankovat. Připravte se také na to, že benzínová stanice je opravdu jen stojan s pohonnými hmotami – občerstvení ani jiné služby tu nečekejte.

Trajekty:
Je to tak – při cestě na Sardinii se bez lodi prostě neobejdete. Trajekt je jedinou možností, jak se se svým chromovaným miláčkem na Sardinii dostat. Přepravu zajišťuje z Itálie několik lodních společností, například Moby Lines, Sardinia & Corsica Ferries nebo Tirrenia.

Obecně platí zásada: čím dřív, tím líp. Kupovat lodní lístek na poslední chvíli se rozhodně nevyplatí. Kromě toho bývají nejdražší trajekty v pátek a sobotu. Cena se také liší podle sezony i toho, jestli cestujete za dne nebo v noci, přičemž den je dražší. Z vlastní zkušenosti můžeme při nočním přejezdu doporučit přípatek za lodní lůžko – noční plavba bývá delší (nad 9 hodin) a ačkoliv se všude dočtete, že „kempování“ je na palubě zakázáno, Italové tyto předpisy absolutně ignorují a v klidu si ustelou na podlaze. I když se vám podaří vydobýt si místo na ležení, spánek vám kromě celonočního svícení na palubě, znepříjemní také velmi živé italské děti, které před čtvrtou ranní nechodí spát. A pozor – od 5 do 6 hodin ráno se na palubách uklízí a není možné si dojít na toaletu. Příjemná kabinka s pohodlným lůžkem a vlastním WC tedy rozhodně přijde vhod. Příjezd do přístavu si časově dobře naplánujte, většinou je nutné se i s motorkou přihlásit v kanceláři vaší společnosti nejméně 90 minut před vyplutím. Cestující, kteří tak neučiní v těchto časových lhůtách, ztrácejí garanci místa na lodi, i když mají rezervaci.

Vybrat si můžete z těchto linek (rok 2015):

Livorno – Golfo Aranci (spol. Sardinia Ferries, www.corsicaferries.cz)
Doba trvání: 6 hod. 25 min. (den) nebo 10 hodin (noc)
Provozní doba: duben – září
Cena: 20 – 70 €/osoba, motorka 30 – 50 €/osoba, přístavní poplatek 3,50 €/osoba + 2 €/motorka. Palivový příplatek 1,40 €/os a 1,70 €/vozidlo. Cena za kabinu při nočním přejezdu (nepovinné) typ Holiday se sprchou a WC (2 nebo 4 lůžka) 72 – 120 €. Cena za osoby a za dopravní prostředek se mění v závislosti na datu rezervace.

Livorno – Olbia (spol. Moby Lines, http://mobylines-cr.cz/)
Doba trvání: 6 hod. 30 min. – 7 hodin (den) nebo 7 hod. 10 min. – 10 hodin (noc)
Provozní doba: celoročně
Cena: 37-72 €/osoba, 14,50 €/motorka, lůžko 78-133 €, rezervační poplatek cca 6 €. Cena se odvíjí od aktuální sezóny a nákupu lodního lístku v předstihu. O víkendu je lodní lístek nejdražší, levnější je cestovat v noci (i když cesta trvá déle).

Civitavecchia – Olbia (spol. Tirrenia)
Doba trvání: cca 6 hod.
Provozní doba: celoročně
Cena: cca 90 – 250 €/osoba+motocykl nad 200 ccm. Cena se odvíjí od aktuální sezóny a závisí také na datu rezervace. O víkendu je lodní lístek nejdražší.

Janov (Genova) – Olbia (spol. Moby Lines, http://mobylines-cr.cz)
Doba trvání: 9 – 11 hodin (pouze noční linka)
Provozní doba: 21.5.-10.10.2015
Cena: 52-61 €/osoba + 14 € motocykl (při rezervaci „na poslední chvíli“ 40 €). Rezervační poplatek 6 €.

Janov (Genova) – Porto Torres (spol. Moby Lines, http://mobylines-cr.cz)
Doba trvání: 10:30 – 11 hodin
Provozní doba: 22.5. – 11.10.2015
Cena: 50-78 €/osoba + 14 € motocykl (při rezervaci „na poslední chvíli“ 40 €). Rezervační poplatek 6 €. Cena se odvíjí od aktuální sezóny a závisí také na datu rezervace. O víkendu je lodní lístek nejdražší.

Santa Teresa di Gallura (Sardinie) – Bonifacio (Korsika) (spol. Moby Lines, http://mobylines-cr.cz/)
Doba trvání: 60 minut
Provozní doba: 1.4. – 30.9. 2015 (4x denně: 7, 10, 15, 18:30)
Cena: 22,50 – 25 €/osoba, motorka 5€. Cena se odvíjí od aktuální sezóny.