Dopravní info a trajekty Korsika

Protože Korsika je území spadající pod Francii, platí zde i francouzské dopravní předpisy. Korsičané mají ke své státní příslušnosti sice svoje výhrady, (které jsou patrné na francouzských značkách a nápisech, jenž bývají prostřílené), ale na věci to nic nemění.

Korsické silnice jsou až na pár hlavních tahů dost úzké. Dalo by se to připodobnit ke kvalitní české okresce 3. třídy mezi vesnicemi, která je zúžena na polovinu. Přidejte k tomu z jedné strany skalní stěnu a na druhé hlubokou průrvu, a jste na Korsice. Pohonné hmoty je výhodné načerpat ve větších městech, protože dál od měst síť benzínových pump řídne. Mimo města si dávejte pozor na kozy (zvířata) – často rády přecházejí silnice. Zdejší obyvatelé nechávají žít ve volné přírodě také své krávy a domácí prasata.

Rychlostní omezení:
dálnice max. 130 km/h
mimo obec max. 90 km/h (rychlostní komunikace 110 km/h)
obec max. 50 km/h

Zvláštní předpisy:
Pokud máte řidičské oprávnění kratší dobu, než 2 roky, platí pro vás max. povolená rychlost mimo obec o 20 km/h nižší, než pro ostatní! Při stoupání mají přednost vozidla jedoucí nahoru. Pokud je pro bezproblémový průjezd nutné, aby se zde jedno z vozidel otočilo, pak to činí lehké vozidlo proti těžkému. Žluté pruhy na silnici znamenají úplný zákaz parkování. Modré značení, že parkování je omezeno.

Povolená míra alkoholu v krvi: 0,5‰
Ve Francii (a tedy i na Korsice) platí povinnost mít u sebe alkohol tester (samozřejmě podle francouzských norem), který je možné zakoupit u čerpacích stanic, v samoobsluhách a v lékárnách.

Trajekty
Trajekty na Korsiku jezdí pravidelně z Janova, Livorna nebo z Nice. Protože Janov je od Korsiky nejdál, je zároveň nejdražší a trvá nejdelší dobu. Pro Čechy je výhodnější využít trajekty jedoucí z italských přístavů. Přepravu obstarávají společnosti Corsica Ferries, Moby Lines či SNCM.

Nejrychlejší pozemní cesta vede přes Livorno, odkud odplouvá trajekt do korsické Bastie. Je možno volit mezi dvěma dopravními společnostmi – Corsica ferries a Moby mobylines. Trajekt bývá často opožděn, cesta 80 km mezi Livornem a Korsikou trvá min. 4h, na palubě jsou volně k dispozici lehátka. Využít lze také rychloloď, která vás přepraví na ostrov za hodinu a půl, ale stojí dvakrát více.

Samozřejmě můžete cestovat také z dalších italským přístavů – Janova, Savony nebo Piombina. Trajekty směřující na Korsiku z Francie najdete v Nice, Marseille a Toulonu.

Livorno – Bastia (spol. Corsica Ferries)
Doba trvání: cca 4 hodiny
Provozní doba: celoročně
Cena: 16-70 €/osoba + 32-50 €/motorka. Přístavní poplatky cca 8,50 €/osoba + cca 3 €/motorka. Korsická teritoriální taxa 4,60 €/os. Cena se odvíjí od aktuální sezóny a závisí také na datu rezervace. O víkendu je lodní lístek nejdražší.

Livorno – Bastia (spol. Moby)
Doba trvání: cca 4 hodiny
Provozní doba: 21. 5. – 25. 9. 2015
Cena: 24-46 €/osoba + 14 €/motorka. Rezervační poplatek 6 €.

Janov (Genova) – Bastia (spol. Moby)
Doba trvání: 6:30 – 10 hodin (cesta tam pouze noční linkou)
Provozní doba: 21. 5. – 25. 9. 2015
Cena: 25,50 – 47 €/osoba + 13-14 €/motorka. Rezervační poplatek 6 €.

Savona – Bastia (spol. Corsica Ferries)
Doba trvání: 3 hod. 40 min – 8 hodin
Provozní doba: celoročně
Cena: cca 50 – 60 €/osoba+motorka; přístavní a rezervační poplatky cca 12 €.

Bonifacio (Korsika) – Santa Teresa di Gallura (Sardinie) (spol. Moby Lines)
Doba trvání: 60 minut
Provozní doba: 1.4. – 30.9. 2015 (4x denně: 7, 10, 15, 18:30)
Cena: 22,50 – 25 €/osoba, motorka 5 – 20 €. Cena se odvíjí od aktuální sezóny.