?> ?>

Průsmyk San Bernardino (San Bernardino Pass)

San Bernardino Pass je vysokohorský průsmyk ve švýcarských Alpách (2066 m nad mořem), spojující údolí Hinterrhein a Mesolcina mezi městy Thusis (kanton Graubünden) a Bellinzona (kanton Ticino). Jízda po staré silnici je opravdovým zážitkem a také prověrkou vytrvalosti vaší i vašeho stroje. Průsmyk byl pojmenován podle svatého Bernardina ze Sieny, oblíbeného kazatele, který chodil od města k městu po celé severní a střední Itálii.

Dnešní průsmyk San Bernardino (dříve Vogelberg „Ptačí hora“) byl jako cesta přes Alpy znám a využíván již v době bronzové. V patnáctém století se stal součástí důležité obchodní stezky, na které dopravovaly zboží hlavně muly. Vozidlům na kolech se cesta otevřela roku 1770 a výraznou proměnou k lepšímu prošla v roce 1823. Veškerá doprava se navíc velice zjednodušila stavbou tunelu San Bernardino, který byl dokončen roku 1967. Stará cesta tak zůstala přístupná těm, kteří vyhledávají na cestách romantiku i dobrodružství. Průsmyk je otevřen jenom v létě, ale v případě náhlých sněhových srážek může být uzavřen.

Cesta k průsmyku San Bernardino stoupá 18 serpentinami do strmého svahu pod vrchol Mittaghorn (2609 m) na levé straně s krásným a neustále se měnícím výhledem na zadní části údolí Rheinwald a vrcholky hor, které zde dosahují více než 3000 m. Asi po pěti kilometrech vystoupáte na vrchol průsmyku. Zdejší skály jsou tu vyhlazeny ledem a objevíte tu také jezero Lago Moèsola s malým skalnatým ostrůvkem. Mimo to se zde nachází také skromný hospic.

Silnice se vine okolo jezera a poté pokračuje 21 serpentinami členitou krajinou s nádhernými výhledy na okolní vrcholy, kde vyniká zejména strmá hora Pan de Zucchero (2600 m) a Pizzo Uccello. Strmá cesta vás nejdříve zavede do vesničky San Bernardino a dále pokračuje do obce Mesocco. V San Bernardinu mimo jiné pramení léčivá minerální voda, kterou užívali už staří Římané jako nápoj i pro koupele.

Tunel San Bernardino:
Tunel vede v téměř rovné linii přímo pod průsmykem, na povrchu se vynoří pouze západně od vesnice San Bernardino. Trasa tunelem je dlouhá 7 km (4krát kratší než po silnici přes průsmyk). Rychlost v tunelu je omezena na max. 80 km/h.

Svatý Bernardin ze Sieny:
Návrat k pohanské antice způsobil v renesanční době všeobecné uvolnění mravů. Rozvinula se pýcha, lakomství a nemravnost. Bernardin proti nim kázal jménem Božím. Snažil se lid probudit z náboženské a mravní lhostejnosti, usmířil mnoho šlechtických rodin, urovnával spory mezi stranami i války mezi městy. Proslul po celé Itálii. Do místa, kde je dnes obec San Bernardino, došel světec začátkem 15. století.

Nadmořská výška: 2 066 m.n.m
Otevírací doba: průsmyk od května do října, tunel celoročně
Délka: Hinterrhein – Soazza 32 km
Poplatky: 0 (tunel s platnou dálniční známkou)
Maximální sklon: 9%
Web: www.viamala.ch; www.myswitzerland.com/en/san-bernardino.html
Rok vzniku: 1823
GPS: 46.50549999248328; 9.330729999999903