?> ?>

Průsmyk Passo di Rolle

Vysoký horský průsmyk Passo di Rolle v italských Dolomitech leží v nadmořské výšce 1 989 m. Prochází jím silnice SS50 z Belluna do obce Predazzo (Val di Fiemme), odkud se dá dostat do Trenta nebo Bolzana. Cesta přes průsmyk Rolle byla postavena v letech 1863 a 1874.

Abyste se do průsmyku dostali, je třeba překonat spoustu ostrých zatáček. Od obce San Marino di Campiglio vese silnice řídkým borovým lesem, kde se střídá serpentina za serpentinou. Cestou na vrchol se budete kochat nejen skvělými točkami, ale také jedinečnými výhledy. Nejvýraznějším vrcholem je hora Cimon della Pala (3 186 m).

Během první světové války Passo Rolle smutně proslulo jako hlavní bojová linie této části hor. Dnes je okolí průsmyku součástí národního parku Pale di San Martino. Neplatí se žádné vstupné ani poplatek za projetí, naopak je zde otevřeno pro každého bezplatně. Jediným pravidlem je, že všechny odpadky, které sem dovezete, si musíte zase odvést zpátky – proto tu nikde nenajdete žádné koše.

Průjezd Passa di Rolle doporučujeme od jihu, cestu je dobré spojit také s dalšími průsmyky v okolí – Passo di Brocon a Passo Cereda.

Nadmořská výška: 1 989 m n.m.
Otevírací doba: celoročně
Délka: 42 km Predazzo – Fiera di Primiero
Poplatky: 0
Maximální sklon: 9%
Web: www.dolomitesworld.com, www.dolomiti.it
GPS: 46.296264, 11.786902