?> ?>

Průsmyk Giau (Passo di Giau) – nejkrásnější průsmyk Dolomit

Průjezd Passa di Giau, kterému německý časopis Motorrad i server AlpineRoads přisoudil první místo mezi dolomitskými průsmyky, si prostě nesmíte nechat ujít. Průsmyk Giau se nachází v nadmořské výšce 2 236 m n. m. a spojuje Cortinu d‘ Ampezzo s městečkem Selva di Cadore. Užijete si zde nejenom „nekonečné“ vracečky, ale také opravdu fascinující výhledy.

Passo di Giau patří v Dolomitech k nejkrásnějším průsmykům, ať už mluvíme o kvalitě silnice nebo o okolní malebné krajině. Ohromující výhledy na okolní alpské velikány se ani nedají popsat. Z nejvyššího bodu průsmyku je jako na dlani vidět Cortina d’Ampezzo, Tofane, Croda Rossa, Pelmo, Pomagagnon, Cristallo, Croda da Lago, Averau, masiv Sella a Marmolada. Za obzvláště jasných dnů kdesi v dálce vykukují i Tři Zuby (Tre Cime).

Silnice z Cortiny d’Ampezzo se vlní nahoru v širokých obloucích řídkým lesem. Po několika kilometrech les houstne a silnice se změní na strmé serpentiny s občasným sklonem až 17%! Serpentiny jsou však přehledné a s perfektním povrchem, takže cesta na vrchol je opravdová radost. Asi po dvou třetinách cesty se před vámi otevře až kýčovitý výhled na skály a horské louky se stády krav.

Pokud se vám podaří dojet nahoru za jasného počasí (bez mlhy), vychutnáte si jeden z nejvíce strhujících výhledů v Dolomitech. Směrem na západ se k nebi tyčí Marmoláda a trochu více vlevo zase slavný masiv Sella. Na východě uvidíte vrcholy průsmyku Falzarego a Tři Zuby. Na samotném vrcholu najdete kapličku a obchod se suvenýry. A taky tu na dřevěném sloupu stojí stará motorka, která láká motorkáře do zdejší hospůdky.

Asi vás nepřekvapí, že i sjezd z průsmyku Giau je samá zatáčka, a to se sklonem zhruba 14%. Několik galerií chrání střední část trasy, která prochází lesem, před lavinami. Těsně před tím, než přijedete do vsi Selva di Cadore, máte na výběr, kam dál. Vpravo se dostanete do průsmyku Fedaja a na Passo di Falzarego, kde vás cesta odmění jízdou vysoko nad údolím s nádherným panoramatickým výhledem na masiv Marmolada. Cesta vlevo vede dolů do údolí, přes několik vesnic k jezeru Alleghe a průsmykům Staulanza a Cereda. Tato trasa se vám bude líbit hlavně z motorkářského hlediska, protože si při jízdě kaňonem užijete skvělé točky i krásné přírodní scenérie. Rozhodnout se pro jen jednu variantu se prostě nedá – Passo di Giau musíte projet několikrát ze všech stran!

Nadmořská výška: 2 236 m n.m.
Otevírací doba: celoročně
Délka: 20 km z Cortiny d’Ampezzo do Selva di Cadore
Poplatky: 0
Maximální sklon: 17%
Web: www.dolomitesworld.com, www.dolomiti.it
GPS: 46.482615, 12.053204