Průsmyk Falzarego

Falzaregský průsmyk (2 105 m) se nachází vysoko v horách provincie Belluno, v italských Dolomitech. Silnice se v nekonečných serpentinách a vracečkách vine po levém úbočí hory Monte Averau (2 648 m) a spojuje obec Andraz s Cortinou d’Ampezzo. V průsmyku začíná také silnice SP 24, která vede na sever do údolí Val Badia a prochází pod horou Sas de Stria i skrz průsmyk Valparola. Jméno „Falza Rego“ znamená v ladinštině „falešný král“ a odkazuje na legendu o králi Fanesovi, který poté co zradil svůj lid, údajně zkameněl.

Pokud toužíte po dalekých výhledech, můžete vyjet lanovkou na vrchol Lagazuoi (2 762 m), který byl předmětem těžkých bojů v první světové válce. Tunel, který Italové postavili pod rakouskou linií je dnes otevřený všem zájemcům o historii. Průsmykem Falzarego každoročně projíždějí závodníci při slavném Dolomitském maratonu (Maratona dles Dolomites), cyklistickém závodu.

Ozvěny první světové války

Lokalita u průsmyku Falzarego a jeho široké okolí bývalo neúprosným bitevním polem, jehož stíny na vás dopadnou i dnes. Je zde válečný památník a obchod se suvenýry, který nabízí především knihy, nože, fotografie a další připomínky statečných vojáků, kteří přišli o život právě zde.

Vrchol hory Lagazuoi, který je jedním z nejvyšších bodů v Dolomitech, kam se dá dostat, aniž byste museli šlapat mnoho hodin pěšky vzhůru, nabízí kromě vynikajícího kruhového výhledu i náhled do historie. Najdete zde stovky pozůstatků nábojnic, vojenských doplňků a bunkrů. Celý vrchol této hory je tak vlastně obřím muzeem pod širým nebem. Právě tady, díky extrémním přírodním podmínkám, ztratili Rakušané i Italové více vojáků, než během boje. Věčný sníh, led a sněhové bouře připravily o život více vojáků, než výstřely z karabin. Pohnutou dobu připomíná také Muzeum první světové války v pevnosti Tre Sassi, asi dvě minuty jízdy od průsmyku Falzarego, na cestě od sedla Valparola.

Landština – lidová latina

Ladinština je starobylý románský jazyk, kterým se mluví v italských okresech Bolzano, Trento a Belluno. Jedná se o prapůvodní řeč domordců z Dolomit, lidový dialekt latiny, kterou sem zanesli Římané, když dobyli alpská údolí. A právě v těch nejodlehlejších částech hor se uchovala dodnes. Ladinů žije v Dolomitech a Jižním Tyrolsku asi 30 tisíc. Pokud vás Ladinové zaujali, můžete se s nimi blíže seznámit v obci San Giovanni v údolí Val di Fassa, kde najdete Muzeum ladinské kultury.

Nadmořská výška: 2 105 m n. m.
Otevírací doba: celoročně
Délka: 25 km Andráz – Cortina d’Ampezzo
Poplatky: 0, lanovka na horu Lagazuoi 17 €
Maximální sklon: 10%
Web: Muzeum Lagazuoi – Passo Falzarego, ceník lanovky
GPS: 46.518894, 12.008820