?> ?>

Přístavní město Porto Vecchio – největší město na východním pobřeží Korsiky

Přístavní město Porto-Vecchio (korsicky Porti Vechju) leží ve stejnojmenné zátoce na jihovýchodním pobřeží Korsiky. Zátoka měří celých 8 kilometrů a místy měří až 2,5 km. Port-Vecchio (Starý přístav) je po Ajacciu a Bastii třetím největším korsickým městem.

Porto Vecchio má bohatou historii, která sahá až starověku. Dnes se sice nachází na kopci s výhledem na krásnou modrou zátoku, ale původně bylo město vystavěno na slanovodních močálech, které byly později odvodněny, aby se mohl rozvíjet zejména místní přístav. Novější dějiny začínají pro Porto Veccio roku 1539, kdy zde byla postavena druhá janovská pevnost na východním pobřeží (prvním se stala Bastia).

Poloha byla pro pevnost ideální: v blízkosti nezastavěných a úrodných plání, a v chráněném zálivu. Přesto se tu vyskytovaly potíže – zdejší obyvatele decimovaly epidemie malárie, která na bažinaté půdě jen vzkvétala a pak také nájezdy berberských pirátů. Jen mezi lety 1540 až 1589 byla citadela třikrát zničena a opět vystavena. Relativní klid nastal až za vlády Ludvíka XV, kdy Korsika v roce 1768 připadla Francouzům. V moderní době, po II. světové válce město vzkvétalo díky korkovému a solnému průmyslu. Dokonce i dnes se korek (sklízený z dubů na slaných bažinách) stále z Porta-Vecchio vyváží, ačkoli průmysl pomalu upadá kvůli konkurenci z plastu.

Historické jádro města je poměrně malé a zaujme spíše svojí atmosférou plnou malých kavárniček a restaurací. Z bývalého janovského opevnění, vybudovaného na porfyrových základech, se zachovaly bašty a strážní věžičky nad přístavem: Bastion de France (Francouzská bašta), zbytky citadely a hradeb. Z městské brány Porte Génoise si užijete daleký výhled na celý přístav a záliv.

Druhý největší přístav na jihu ostrova má pravidelnou trajektovou dopravu. Dostanete se odtud do italského Livorna, Neapole nebo francouzského Marseille.

Krásné pláže v okolí mají pověst jedněch z nejkrásnějších na světě. K nejznámějším patří Palombaggia, Santa Giulia, Rondinara, Pinarellu a mnoho dalších.

Adresa: Porto-Vecchio, 20137 Porto-Vecchio, Korsika
Poplatky: citadela 7 € (pravidelná prohlídka s průvodcem z informačního centra každý čtvrtek v 18:30 hod.)
Web: Porto Vecchio Corsica, Porto-Vecchio
GPS: 41.590332, 9.277646