Pramen řeky Soči (Izvir Soče)

Pramen řeky Soči (Izvir Soče) je jedním z nejmagičtějších míst v Evropě. Akvamarínová voda vyvěrá z podzemního jezera ukrytého v hlubinách vápencových hor. K místu je třeba dojít pěšky po horské stezce, na konci charakteru via ferraty. Trocha námahy se však určitě vyplatí.

Slovinci přezdívají Sočedcera hor„. Křišťálově čistá smaragdová kráska „pramení“ v podzemním jezeře na konci úzké soutěsky nedaleko obce Trenta. Hned u vývěru Soča vytváří 10metrový vodopád a několika menšími vodopády a peřejemi pak uhání k Trentě. Samotný pramen se nachází v propadlině, v hloubce asi 8 m, která má tvar přírodní studny – vyvěračky, jejíž dno je pokryté alabastrově bílými kamínky.

Cesta k vodopádu a vývěru začíná u chaty „Koča při izviru Soče“, kde se dá v pohodě zaparkovat. Na cestu k „dceři hor“ však doporučujeme vyjít v lehkém odění a v botách, co zvládnou kamenitou úzkou stezku a nebudou klouzat na skalách. Část cesty má totiž charakter via ferraty se skobami a ocelovými lany. Od chaty je to asi 350 metrů, což zvládnete tak za 20 min.

Jak ke Koče:

Jeďte z Bovce směrem k Vršiči a na Trentu údolím Soči. Asi po 24 km údolím budete mít v pravotočivé zatáčce odbočku doleva na Izvir Soče, kam je to od hlavní asi kilometr. Místo je hojně navštěvované, nejlepší čas k návštěvě je v ranních nebo večerních hodinách.

V chatě se můžete občerstvit, vaří tu vynikající domácí kuchyni. Ochutnáte zde typická slovinská jídla, jako je gobova juha (polévka z lišek), guláš s polentou, štruklji nebo zabijačkové pochoutky se zelím.

Adresa: Koča pri izviru Soče, Trenta 72, 5232 Soča, Slovinsko
Web: Izvir Soče, Koča pri izviru Soče,
GPS: 46.412129, 13.723780