Pláž Scopello se skalními komíny

Malý záliv s mořskými komíny je nejznámější oblastí Scopella. Plážičku, orámovanou skalními stěnami, navíc obklopují impozantní skalní věže stoupající z moře. Zdejší starousedlíci si velmi cení komplexu budov staré tuňákovny, která je připomínkou silné vazby moře a nedaleké rybářské vesnice.

Malebná malá zátoka se skrývá poblíž obce Scopello v přírodní rezervaci Zingaro. Je to místo, kde se protíná krásná přírodní lokalita s nostalgickou krásou starých budov. Jen kousek od pobřeží stoupají z křišťálově čisté vody „komíny“ (faraglioni ) – řada přírodních skalních věží. Na ty dohlíží trosky dvou starých strážních věží, které ční nad zátokou na útesu. Dole v zátoce, hned vedle skluzu ke spouštění lodí, stojí stará budova na zpracování tuňáků (Tonnara di Scopello), upravena nyní na malý penzion.

Scopello je malá, zato půvabná přímořská vesnička. Nachází se asi 40 km od Tarpani a představuje jižní bránu do přírodní rezervace Zingaro. Středem vesnice je náměstí Piazza Nettuno, u kterého se nachází hospodářství z 18. století. Podle legendy malebnost tohoto místa učarovala Homérovi, který sem umístil závěr Odysseova putování – ostrov Fajáků, odkud odplul domů na Ithaku, by měla být právě zátoka Scopello.

Od čeho je název vesnice odvozen, není zcela jasné. Pravděpodobně odkazuje na přítomnost sopečných komínů, jejichž jméno je odvozeno z řeckého nebo latinského skopelos, scopulus. Útvar se však od antických dob dost změnil – zničilo jej tsunami, a to, co dnes vidíme, jsou jen fragmenty dřívějšího přírodního výtvoru, jehož zbytky leží stále potopeny v okolních vodách.

Voda, kterou prosvětlují odrážející se paprsky od bílých skalních věží, je bohatá na ryby, takže pokud patříte k vyznavačům šnorchlováni, vezměte si brýle a ploutve s sebou.

Poplatky: parkování zdarma, vstup na koupací terasu u býv. tuňákovny 3,50 €
Adresa: Spiaggia Tonnara di Scopello, Largo Tonnara, 91014 Scopello TP, Itálie
Web: Visit Sicily, Pension Tonnara di Scopello
GPS: 38.071467, 12.821725