Pláž Saleccia – jedna z nejdivočejších pláží na Korsice

Pláž Saleccia se nachází se na severozápadním pobřeží Korsiky a proslula díky bílému písku a křišťálově čisté vodě. Během horkých letních dnů dosahuje teplota vody více než 25°C. Saleccia leží v severní části ostrova, asi 20 km severozápadně od městečka Saint Florent v oblasti, která náleží k poušti Agriates (Desert de Agriates), kde se nachází několik dalších pláží. Místo je součástí chráněné krajinné oblasti UNESCO.

Délka celé pláže je cca 1 km a překvapí vás tu oslepující bílý písek a nádherná tyrkysová barva moře. Většinou je zde ticho a klid – obvykle se ozývá jen cvrkání cikád z okolních lesů plných korsických borovic. Větší turistický ruch tu panuje v srpnu, kdy k pláži připlouvají Korsičané na svých lodích. Ale pláž je dlouhá a vždy tu najdete odlehlé místo jen pro sebe.

Na pláž se dostanete buď lodí (jezdí v sezoně) ze Saint-Florent nebo pěšky po stezce ze vsi Loto (1 až 2 hodiny). Pro našince je ale nejlepší možností „adrenalinová“ prašná cesta: z hlavní Saint Florent – Ile Rousse, odbočit do vsi Casta a odtud prašnou, která vede až k Saleccii (asi 12 km), ale je ve špatném stavu, a v oficiálních průvodcích se doporučuje off-roadovým vozidlům s pohonem všech čtyř kol. S opatrností se však dá na motorce zvládnout – jedná se o udusanou prašnatku.

Výhodou obtížného přístupu k pláži je to, že není přeplněna turisty. Také tu ale nečekejte žádné služby, jedná se o ryze přírodní a turistickým ruchem nedotčený kousek země. Nejbližší civilizaci představuje kemp Camping U Paradisu, vzdálený od pláže několik set metrů směrem do vnitrozemí. Je zde malý bar a samoobsluha, která funguje v sezoně od května do listopadu. Na východní části pláže můžete potkat odpočívající krávy (jedná se o poměrně častý jev na korsických plážích).

Lodní dopravu na pláž obstarává od dubna do září společnost Le Popeye ze Saint Florent (25-30 € zpáteční lístek).

Adresa: La plage de Saleccia, Korsika
Web: www.visit-corsica.com, www.lepopeye.com
GPS: 42.726648, 9.205846