?> ?>

Passo dello Stelvio (Stilfser Joch) – legendární alpský průsmyk

Legendární alpský průsmyk Passo dello Stelvio přezdívaný „královna alpských silnic“ je pro motorkáře a jeho stroj opravdovou výzvou. Jedná se o druhý nejvyšší průsmyk Evropy (2 758 m), který pánové z pořadu Top Gear prohlásili za nejlepší silnici v Evropě. Najdete jej v Itálii, při hranici se Švýcarskem, mezi městy Bromio a Prato allo Stelvio (Z od Bolzana).

Italský průsmyk Passo dello Stelvio je motorkářskou Mekkou. Na cestě si vychutnáte 60 ostrých zatáček, z toho 48 ze severní strany. Silnice na prudkých svazích je velmi úzká a nechybí zde ani množství jednosměrných tunelů (mnohé z nich jsou do skal ručně vysekané). Svou roli tu hraje také vysoká nadmořská výška, na trase zdoláte převýšení 1 525 metrů. Nahoře v 2 700 metrech je řidší vzduch, takže váš stroj může mít nižší výkon, obzvláště jedná-li se o motor s karburátorem (vstřikovací motor takové problémy mít nebude). Také počasí je na vršku odlišné. Když v údolí lehce poprchává, na Stilfser Jochu sněží.

Na vrcholu najdete odpočinkové místo, horskou chatu i stánek s pravými tyrolskými vursty a pravým tyrolským prodavačem v kroji, který se domluví hned čtyřmi jazyky, včetně češtiny!

Průsmyk je otevřen obvykle od června do září, ale může být uzavřen vždy, pokud přijdou nečekané sněhové přeháňky. Nejlepší je se sem vydat v pozdním létě a ne o víkendech. Zaprvé je počasí stabilnější a zadruhé tu potkáte méně turistů, cyklistů i nepříliš chytrých řidičů karavanů, kteří trápí cestou do vrchu svá naftová vozidla.

Původní silnice byla postavena mezi lety 1820 – 1825 rakousko-uherskou monarchií jako spojnice mezi bývalou rakouskou provincií Lombardie se zbytkem Rakouska. Od té doby se cesta změnila jen velmi málo. Rozkaz k její výstavbě dal císař František I., který v ní viděl také důležitý strategický a vojenský potenciál. Díky tomu se silnice udržovala také v zimě. Roku 1859 připradla Lombardie Italskému království a silnice průsmykem představovala hranici obou zemí. Ke kuriozitám patří také nařízení z roku 1904, kdy zde byla zakázána jízda na kole (což si dnes jde představit jen z těží, když po cestě potkáváte stovky cyklistů) a v roce 1911 tu byla omezena rychlost na 15 km/h. Během první světové války docházelo v okolí Stilfser Jochu k tak tvrdým bojům mezi Rakušany a Italy, že dělostřelecké granáty občas létaly nad švýcarským územím. Všechny tři strany pak podepsaly smlouvu, že se přes území Švýcarska střílet nebude. Po první světové válce připadlo jižní Tyrolsko Itálii, silnice byla opravena a hranice z jejího vrcholu zmizela.

Nadmořská výška: 2 758 m n.m.
Otevírací doba: červen – září
Délka: 49 km z Bormia do Prato allo Stelvio
Poplatky: 0
Maximální sklon: 14%
Web: www.stelviopark.it
GPS: 46.528653, 10.453068