?> ?>

Ofenpass (Pass dal Fuorn) – Ofenský průsmyk

Vysokohorský průsmyk Ofenpass leží v nadmořské výšce 2 149 m, v nejvýchodnější cípu Švýcarska, v kantonu Graubünden. Průsmyk dostával během staletí různá jména: Fuorn Pass, Ofenpass, Passo del Forno, Passo del Fuorn – název je odvozen od slova „pec“. Právě pece jsou pro tuto oblast typické, používaly se k tavení železa. Zříceniny těchto pecí můžete poblíž cest vidět ještě dnes. Asfaltová silnice přes průsmyk spojuje Zernez v údolí Engadin s Val Müstair a protíná také Schweizerischer Nationalpark, jediný švýcarský národní park.

Cesta přes průsmyk je obvykle otevřena po celý rok, ale může být uzavřena při sněhových přeháňkách, nebo když hrozí lavinové nebezpečí. Mimo motorkářů je zde ostatní provoz velmi mírný, auta a náklaďáky využívají spíše Reschenpass. Nezapomeňte zde však striktně dodržovat rychlostní limity – místní policie se často skrývá s radarem za domy…

Po průjezdu obcí Zernez vás čekají super točky vzhůru do Švýcarského národního parku. Na vrcholu Ofenpassu se otevírají krásné panoramatické výhledy na horu Ortler (3 908 m), kde se nachází známý průsmyk Passo di Stelvio. Mimo to zde nechybí restaurace a několik obchůdků se suvenýry. Také stojí za to si udělat takovou miniprocházku za zdejší hotel – je tu pěšina, která vás po pár stech metrech zavede na místo s fascinujícím rozhledem, odkud budete mít jako na dlani údolí Münstertal s ohromnou horou Orter v pozadí.

Z historie průsmyku:
Již v pravěku bylo Munsterské údolí (Münstertal) osídleno a Ofenpass se při cestě horami často používal. Obchodníci tudy na sever vozili obilí, víno, železo, měď a sůl. Až do 2. poloviny 19. století zde existovala jednoduchá zemská silnice, určená částečně pro obchodníky se soumary a částečně i pro dvoukolé káry. Až roku 1864 došlo k vylepšení staré cesty a Ofenpass se začal využívat k pravidelné osobní i poštovní přepravě a od roku 1934 je sjízdný celoročně.

Švýcarský národní park:
Možná vás trochu překvapí, že mají ve Švýcarsku, v zemi proslulé přírodními krásami, pouze jediný národní park. Schweizerischer Nationalpark byl založen už roku 1914 a je nejstarším národním parkem v Alpách. Leží v údolí Engadine na ploše 169 km2 a charakterizují ho rychle tekoucí říčky, hluboké lesy a vysoké hory. Tou nejvyšší je Piz Pisoc s 3 174 metry. Park chrání vzácné druhy rostlin (žluté alpské máky, hořce, vstavače) i živočichů (kozorožce, lišky, zajíce běláka, soby, výry, orly skalní, kamzíky, tetřevy).

Nadmořská výška: 2 149 m n.m.
Otevírací doba: celoročně
Délka: 35 km z obce Zernez do Santa Marie
Poplatky: 0
Maximální sklon: 12%
Web: www.engadin.com, www.nationalpark.ch
GPS: 46.639627, 10.292605