?> ?>

Nurag Losa u Abbasanty

Nurag Losa nedaleko města Abbasanta je jedním z největších a nejlépe dochovaných nuragů na ostrově. Byl postaven během 15. až 13. století př. nl. Nurag se používal pro pohřební účely, obřady zde probíhaly až do 7. století našeho letopočtu.

Nurag Losa vybudovali staří Sardiňané na středu velkého čedičového návrší. Jedná se o prehistorickou stavbu trojúhelníkového půdorysu ve tvaru úlu. Původní účel stavby je sice dosud zahalen rouškou tajemství, ale předpokládá se, že byla postavena v duchu náboženského symbolismu. Nurag byl pravděpodobně místem uctívání bohyně matky, proto se tvar budovy podobal mateřskému lůnu. Vchod doboví stavitelé umístili na jihovýchodní stranu, čímž byl zajištěn dostatek světla, které symbolizovalo mužskou oplodňující sílu. Problém je však v tom, že v Lose takových vchodů najdete víc – proč by bylo potřeba tolik „děloh“? A další věc – jeden z vchodů je orientován na sever, což zrovna nenahrává teorii o „oplodňujícím“ světle z jižní a východní strany… Pragmatičtější archeologové soudí, že nurag Losa sloužil spíš jako velká pec k tavení kovů, nebo sklad potravin. Faktem zůstává, že byl nurag využíván až do 7. století našeho letopočtu a nedaleko od něj můžete najít pohřební komory, tzv. „hrobky obrů“.

Nurag je otevřen pro zájemce každý den, až do slunce západu (cca 19 hodin). Můžete se procházet vnitřkem starých věží, pobýt v původních místnostech s klenutou střechou nebo vyjít po prastarých schodech na balkon či se toulat po starých chodbách a nasávat zvláštní atmosféru. Pokud vás nuragická kultura zajímá hlouběji, je zde k dispozici studijní centrum, kde se o této tajemné civilizaci dozvíte víc. Najdete tam zajímavé exponáty, multimediální expozici, kresby, fotografie a modely. Mimo to jsou zde k vidění také artefakty, které se našly při vykopávkách přímo v nuragu Losa.

Památku najdete snadno, asi 3 km jižně od Abbasanty, v provincii Oristano. Nachází se přímo u hlavní silnice SS 131.

Adresa: Gestione Parco Archeologico Nuraghe Losa, silnice SS131, 09071 Abbasanta, Sardinie
Otevírací doba: v létě od 9: hodin do západu slunce; zima 8 – 18:30 hodin
Poplatky: 5 €
Web: Nuraghe Losa
GPS: 40.116945, 8.790034