Neptunova jeskyně (Grotta di Nettuno) u Alghera – nejznámější sardinská jeskyně

Neptunova jeskyně na sardinském mysu Capo Caccia je jedním z nejkrásnějších přírodních klenotů celého Středomoří. Ročně tento speleologický zázrak přiláká více než 150 000 návštěvníků. Nenechte si ujít nádherné stalaktity visící ze stropu jeskyně jako obrovské řezáky v dračí tlamě a stalagmity zapíchnuté do podlahy jako dýky. Podzemní slanovodní jezero, dlouhé 120 metrů je jedním z největších v Evropě.

Historie Neptunovy jeskyně sahá až do pravěku, podzemní prostory vznikly pravděpodobně před 2 000 000 let. Lidé ji znali a využívali od neolitu. Celá délka podzemních chodeb je cca 4 km, ale návštěvníci mohou z bezpečnostních důvodů navštívit pouze část z nich.

Prohlídka začíná u velkého dómu s průzračnou vodou jezera Lamarmora, jednoho z největších slaných podzemních jezer v celé Evropě. Jednou z dominant jeskyně je také Acquasantiera („Křtitelnice„), monumentální stalagmit, který je přibližně 2 m vysoký. Na jeho vrcholu se vytvořila nádržka, kde se shromažďuje dešťová voda. Jako drahocenné pítko ji využívají ptáci hnízdící v této oblasti.

Po krátkém sestupu prohlídka pokračuje dómem Sala delle Rovine („Zřícený sál“) a po něm následuje Majestic Reggia, nejkrásnější část jeskyně. Uvidíte zde ohromné stalaktity a stalagmity, které téměř nadzvedávají strop jeskyně. K největším útvarům zde patří stalagmit Albero di Natale („Vánoční stromeček„). Ve Smithově dómu uvidíte vůbec největší krápník – stalagnát, nazvaný „Velké varhany“. Dóm je pojmenovaný po anglickém námořním kapitánovi, který roku 1800 jako jeden z prvních jeskyni prozkoumával. Prohlídkou menších krápníkových útvarů dómu Sala delle Trine e dei Merletti („Krajkový dóm“) a výhledem na „Hudební galerii“ (Tribuna della Musica), útvar připomínající balkón ze kterého si vychutnáte pohled na dóm Reggia i jezero Lamarmora se shora, cesta jeskyní končí.

Pokud pojedete až k jeskyni, můžete volně zaparkovat přímo u silnice SP 55 u schodů do podzemí.

Do jeskyně lodí nebo pěšky

Jeskyně je přístupná po moři lodní linkou „Linea Grotte“, která odjíždí denně z turistického přístavu Cala Dragunara (Strada Provinciale 55, 07041 Alghero; cena je 12 €) z mysu Capo Caccia, nebo pěšky po schodišti „Escala del Cabirol“, což je 660 schodů vysekaných přímo do útesu nad mořem.

Lodní doprava do jeskyně jezdí nejen z mysu Capo Caccia, ale také přímo z Alghera, a to denně od 1. dubna do 31. října. Cesta zabere přibližně 20 minut. Dopoledne loď odjíždí v 10:45 a vrací se ve 13:30 hodin. Odpolední cesta začíná ve 14:45 a loď pluje zpět 17:30 hodin. Lístek stojí 15 €.

Otevírací doba: celoročně
od května do září denně 9 – 19 hodin
v dubnu a říjnu denně 9 – 18 hodin
od listopadu do března denně 10 – 15 hodin
Poplatky: 13 €
Adresa: Grotta di Nettuno, Capo Caccia, 07041 Alghero SS, Sardinie
Web: Neptunova jeskyně, lodní linka z Capo Caccia
GPS: 40.565036, 8.160442