?> ?>

Národní park Lo Zingaro

Národní park Lo Zingaro je první přírodní rezervace, která byla na Sicílii zřízena v květnu 1981. Park se nachází na severozápadě ostrova a táhne se asi 7 kilometrů podél nedotčeného pobřeží zálivu Castellammare, který lemují horské hřebeny. Malebnou krajinu dotváří malé zátoky a strmé útesy.

NP Zingaro se rozkládá na ploše 1 650 m² mezi městy Scopello a San Vito lo Capo. Park se chlubí velkou rozmanitostí a hojností živočišných druhů a bohatou florou. Žije zde minimálně 39 druhů ptáků, kteří zde hnízdí, zejména dravců. Zahlédnout můžete sokola stěhovavého, poštolku obecnou nebo a káně lesní. Rostlin tu roste na 700 druhů, z toho 20 druhů endemicky (pouze na tomto místě). Doslova na každém kroku narazíte na různobarevné ještěrky, které jsou velké až 40 cm. Setkat se můžete také s místními hady. Oblast má také bohatou archeologickou minulost, což dokládají jeskyně Uzzo, které patří mezi první pravěká sídliště na Sicílii.

Rezervací se můžete projít po upravených bývalých pastýřských stezkách, na kterých naleznete přístřešky, studánky s pitnou vodou i místa na piknik. Bohužel tu nejsou žádné silnice, takže nezbývá než oblast navštívit pouze pěšky. Území parku zahrnuje kromě pobřeží také moře a pláže, které se táhnou podél pobřeží. Jsou krásné a písčité, omývané průzračným mořem. Dostanete se k nim po různých strmých cestičkách či schůdcích.

Do rezervace se dostanete buď z jihu přes malé rybářské městečko Scopello nebo ze severu z městečka San Vito Lo Capo. Dobré značení vás dopraví až na turistické parkoviště. Nejoblíbenější trasou je 7 km dlouhá cesta po skalnatém pobřeží, která dříve sloužila soumarům se zásobami mezi městy Scopello a San Vito. Jedním směrem ji projdete asi za 3 hodiny. Jedná se o oblast bez civilizačních vymožeností, takže svačinu radši sebou.

Otevírací doba: od pondělí do neděle od 7:00 do 19:30 hod.
Poplatky: 5 €
Adresa: Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, Via Salvo D’Acquisto 1, 910 14 Castellammare del Golfo (TP), Itálie
Web: Riserva Zingaro, mapa parku
GPS: 38.081950, 12.808510