Muzeum války v Kobaridu
Kobaridské muzeum je zaměřeno na události, k nimž došlo v průběhu první světové války na Sočské frontě, která patřila k té vůbec nejkrutější. Za první světové války se na řece Soče odehrály krvavé bitvy mezi rakousko-uherským a italským vojskem.
V hrůzných podmínkách se zdejších bojů účastnili statisíce vojáků, velkou většinu z nich tvořili také branci ze zemí Koruny české. Rakouský průlom fronty u Kobaridu (italsky Caporetto) vstoupil do historie jako největší vojenská operace v historii Slovinska a dokonce největší horská bitva v dějinách lidstva. Celkové ztráty na životech za první světové války čítaly 10 milionů vojáků, z toho milion padl jen na sočské frontě. Ztráty byly opravdu vysoké, a to i díky tvrdému vápencovému podloží, které znemožňovalo vybudovat dobrý obranný systém a hloubit zákopy. Říká se, že po celodenní tvrdé práci byl úspěch, podařilo-li se vykopat do skály 4 cm.
Život vojáků na obou stranách
Exponáty přibližují životní podmínky vojáků, předměty denní potřeby i zbraně a vybavení. Jsou zde fotografie z obou stran fronty, které ukazují tehdejší vojáky v různých situacích a ročních období, včetně obzvláště tuhé zimy roku 1917, kdy mráz dosahoval – 40°C. Vedle propagandistických plakátů a fotek, kde je vyobrazen voják s kožešinou a rukavicemi je pak vidět smutná realita skutečné výbavy, kterou měli muži k dispozici.
Velká část muzea je věnována vojákům Rakousko-Uherské monarchie a Češi zde mají celou samostatnou místnost. Pokud víte, že váš pradědeček „na Itálii“ bojoval, pravděpodobně byste zde našli jeho fotografii. Přečíst si tu můžete také pohledy a dopisy, které Češi psali domů.
Slovinci jsou k našincům velmi vstřícní a tak si tu česky prohlédnete i zajímavý dokumentární film. Nechybí ani připomínka dvou nejznámějších „vojáků“ italské fronty – Ernesta Hemingwaye a Erwina Rommela. Své vzpomínky na toto smutné období dějin zachytil Hemingway ve své knize „Sbohem, armádo!„. Muzeum v Kobaridu prohlásila roku 1993 Rada Evropy nejlepším evropským muzeem.
Otevírací doba: otevřeno denně, od dubna do září 9-18 hodin
Poplatky: 5 €
Adresa: Kobariški muzej, Gregorčičeva 10, 5222 Kobarid, Slovinsko
Web: www.kobariski-muzej.si
GPS: 46.246594, 13.580909