Muzeum lovu tuňáků v obci Stintino

Muzeum v obci Stintino na mysu Falcone v severozápadní části ostrova ukazuje historii a techniku odchytu tuňáků. Budova muzea je umístěna v novém přístavu. Muzeum vzdává hold mnoha mužům, kteří se živili lovem tuňáků, od majitelů rybářství přes samotné rybáře až k dělníkům na pevnině, kteří měli na starosti porážku těchto velkých ryb.

Stintino na severozápadním cípu Sardinie je proslulé malebným pobřežím a krásnými plážemi, jako je La Pelosa, nádherná pláž s bílým pískem a tyrkysově modrým mořem. Stintino je starobylá rybářská vesnice, která teprve nedávno otevřela své brány turistickému ruchu. Nachází se u úzkého průlivu, který odděluje ostrovy Asinara od pevniny.

Pro nás suchozemce je návštěva takového muzea příjemným zpestřením dovolené. Návštěvnická trasa napodobuje cestu tuňáků nejprve přes bludiště sítí do velkého sálu a nakonec až do místnosti, která se zabývá porážkou ulovených ryb. Uvidíte zde původní nástroje, které rybáři po staletí používali k rybolovu, modely lodí i náboženské předměty, které měly rybáře při lovu ochraňovat. Model rybářských sítí přesně napodobuje systém skutečných sítí, které používali rybáři ze Stintina až do konce 70. let.

V Bordanellově sálu se dozvíte všechno, co jste kdy chtěli vědět o tuňácích, ale báli jste se zeptat – stavbu těla, migrační trasy ve Středozemním moři, mapu rybářských sítí z konce 19. století či popis současných metod rybolovu. V Bordonarově sálu vás čeká procházka historií a uspořádání síťového rybolovu v zálivu Asinara, zejména rybářství Saline, včetně deníků a dalších archiválií. Je zde také video ukázka, která popisuje fáze zpracování tuňáků. Dále si můžete prohlédnout obrazy s tématikou lovu na sítě, fotografie rybářství Saline a zdejšího rybolovu z konce 19. století až do roku 1970, kdy byl provoz ukončen.
Komora smrti se věnuje posledním okamžikům rybího života. Jsou zde zejména kresby a obrazy této slavnostní liturgie, která skončila smrtí tuňáka za jásotu rybářů.

Adresa: Museo della Tonnara, Porto nuovo, Via Sassari 1, 07040 Stintino, Sardinie
Otevírací doba: od června do 15. září 18 až 23:30 hodin
Poplatky: 2 €
Web: Info Stintino, Sardegna Turismo
GPS: 40.937700, 8.226431