Monteleone Rocca Doria – městečko na skále s hradní zříceninou

Vesnice Monteleone Rocca Doria vystavěná vysoko na skalním ostrohu je vlastně pozůstatkem středověkého hradu, který zde vybudoval janovský rod Doria. Do dnešních dnů se z hradu ze 13. století dochovaly hradby, zbytky věží, kaple a nádrže na dešťovou vodu. V obci žije 120 obyvatel.

Monteleone Rocca Doria najdete 37 km od města Alghero a 41 km od Sassari. Obec je poprvé zmiňována v dokumentu z raného středověku (1364), který zaznamenává její vznik a provázanost se slavným ligurským rodem. Jméno vrcholku „Pagada de sos Turcos“ nedaleko centra městečka připomíná vítěznou bitvu zdejších obyvatel proti Turkům. Nadohled od městečka je stolová hora Monte Minerva, vysoká 644 m, která s trochou fantazie vypadá jako monumentální bašta s plochým vrcholem a strmými zdmi.

Kolem této malebné středověké vesnice se rozprostírá snová krajina. Tu si prohlédnete, dojedete-li až na vrchol hory, kolem níž vede polní cesta Strada panoramica Subramonte. Po celou dobu si budete užívat nádherný výhled na přehradu Lago del Temo a ostatní hory a obce v okolí. Cestou určitě potkáte několik oslů pasoucích se v ohradě. V samotném městečku jsou dva románské kostely ze 13. století – Santo Stefano a Sant’Antonio Abate. Na svátek svatého Antonína 17. ledna je zde zvykem rozlévat zdarma víno všem příchozím. Na svátek svatého Štěpána 3. srpna se zde koná procesí, veřejné tance na náměstí a recitování poezie v místním dialektu.

Adresa: Strada panoramica Subramonte, 07010 Monteleone Rocca Doria, Sardinie
Otevírací doba a poplatky: volně přístupno
Web: Sardegna Turismo, foto: Gianf deviant art
GPS: 40.476528, 8.558618