?> ?>

Město Corte – srdce Korsiky

Corte je jedním z největších vnitrozemských měst Korsiky a leží v samotném srdci – středu ostrova obehnáno mohutnými žulovými masivy hor. Je to údajně nejkorsičtější město ostrova a stále je považováno za neformální hlavní město Korsiky.

Corte je oproti městům na pláži velmi klidným městečkem. Žije zde jen cca 6 000 stálých obyvatel, z čehož velkou část tvoří právě studenti jediné Korsické univerzity. Celé Corte prakticky vyrostlo kolem jedné centrální ulice. Protože město leží přímo pod skalnatými štíty hor, jen těžko byste zde hledali vodorovnou ulici.

Hlavní ulicí je Cours Paoli, která končí náměstíčkem s kruhovým objezdem. Odsud se můžete po schodech vydat úzkými uličkami k hradu, který je již z velké dálky viditelnou dominantou města. Cestou potkáte řadu restaurací a hospůdek. Kousek od náměstí je k vidění také pozoruhodná fontána čtyř kanónů ve tvaru pyramidy s koulí, která v dobách Ludvíka XVI. sloužila jako zásobárna pitné vody. V letech 1755-69, kdy probíhala takzvaná korsická osvobozenecká válka, bývalo Corte tajným hlavním městem Korsiky. Hlavní postavou té doby byl Pascal Paoli, jehož sochu můžete spatřit na náměstí.

Adresa: Corte, 20250 Korsika
Web: www.visit-corsica.com
GPS: 42.309050, 9.149798