Lom Velká Amerika

Zatopený vápencový lom Velká Amerika, přezdívaný také Český Grand Canyon, leží nedaleko obce Mořina na Berounsku. Až na místo se dá pohodlně dojet, těsně u vyhlídkového místa je malé parkoviště. Bohužel, sestup na dno lomu je přísně zakázán.

Krásný vápencový lom se nachází nad Karlštejnem u obce Mořina. Místo nemůžete minout, míří sem skoro každý, kdo projíždí zdejším krajem, aby si vychutnal pohled do hlubiny 80 m bývalého hlubokého dolu, na jehož dně se lesknou průzračně čistá smaragdová jezírka. Lom, dlouhý asi 750 m a široký 150 m obklopují barevné stěny vylámaných skal, které dodávají místu atmosféru Divokého západu. Však si toto místo oblíbil nejeden filmař – natáčela se zde třeba komedie Limonádový Joe, muzikálový film Dva na koni, jeden na oslu anebo pohádka Micimutr.

V lomu se od 19. století těžil vápenec, který byl mimořádně kvalitní. Označení lomu Amerika překvapivě nesouvisí s fantazií českých trempů, ale způsobem těžby, kdy se z hlavní chodby kopou boční štoly. Podzemí lomu je tak protkané sítí desítek kilometrů dlouhých chodeb. Konec těžby zapříčinil sesuv půdy, který nastal roku 1963. Z téhož důvodu je také zakázán vstup do lomu dodnes.

Legenda o Hagenovi

Místo je nejen mezi trempy známé také pověstí o Hnsi Hagenovi. V kraji se traduje, že tento německý voják se po skončení druhé světové války nestihl spojit s příslušníky wehrmachtu a ve zdejších lomech se po řadu let schovával před příslušníky Rudé armády. Nakonec se ze zoufalství zastřelil.

Adresa: Bývalý lom Velká Amerika, 267 17 Mořina, Středočeský kraj
Web: Lomy Mořina
GPS: 49.9617828, 14.2021147