Ledovec Marmolada – královna Dolomit

Marmolada (3 343 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Dolomit a zároveň je zdejším jediným opravdovým ledovcem. Skalní masiv se nachází uprostřed Dolomit v blízkosti letoviska Arabba mezi Bolzanem a Cortinou d´Ampezzo. Na jeho vrcholy vede několik lanovek, najdete zde také muzeum věnující se legendárnímu Ledovému městu, které v ledovci vybudovali Rakousko-Uherští vojáci za I. světové války.

Jméno ledovce pochází z latinského výrazu „marmor“ – mramor, nebo z řeckého „marmar“ – blýskat se, což má připomínat třpyt zasněženého ledovce. Marmoladu tvoří několik skal, tím nejvyšším bodem je vrchol Punta di Penia. Hlavní Ledovec se nachází na severním svahu a je největší v Dolomitech. Na jižní straně se naopak vzpíná stěna 800 m vysoká, výzva pro extrémní horolezce. Díky své jedinečnosti byl skalní masiv Marmolada zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Ledové město – pevnost pod ledem:

Za první světové války mezi lety 1915 – 18 tu probíhaly tuhé boje. Na jedné straně Rakousko-Uhersko a na druhé, Italové. Ten, kdo měl pod svým vlivem ledovec, měl i velkou strategickou výhodu. V těžkých vysokohorských podmínkách museli muži na vrcholky dopravovat zbraně, děla i zásoby, a to vše jen za pomoci ocelových lan, kladek a saní.

V roce 1916 rakouské jednotky obsadily vrcholy Punta Penia a Punta Rocca. Důležitý strategický bod pro Rakušany představovalo právě horské sedlo ve tvaru V mezi těmito horami, odkud měli převahu nad italskými jednotkami. Aby chránili sebe i své zásoby před neustávajícími italskými útoky, začali budovat řadu dřevěných pozorovatelen, základen a kasáren uvnitř ledovce, které propojili pomocí tunelů vysekaných v ledu.

Hlavním konstruktérem „Ledového města“ byl rakouský inženýr a horolezec Leo Handl. Síť tunelů postupně rostla, až dosáhla 12 km. Uvnitř ledovce se nacházelo vše, co mohla kumpanie o 1 500 mužích potřebovat – ošetřovna, ubytovna, hygienické zázemí, telefonní stanice, sklady a dokonce i kaple. Kromě toho měl život pod ledem výhodu v tom, že v ledovci byla poměrně stálá teplota, na rozdíl od světa „venku“, kde nezřídka teplota vzduchu klesala až pod -30°C. Ledové město fungovalo celé dva roky, až do srpna 1917, kdy se italským jednotkám podařilo rakouské pozice dobýt.

Muzeum Velké války 1915-18 na Marmoladě:

Pohyb a tání ledovce v posledních letech bohužel podzemní tunely zničilo, ale vyneslo na světlo mnoho válečných artefaktů, které jsou dnes k vidění ve zdejším muzeu.

Muzeum Velké války 1915-18 na Marmoládě je nejvýše položeným výstavním prostorem v Evropě. Nachází se ve výšce 2 950 m n. m. a najdete ho na konečné stanici lanovky („gondoly“, jak se zde říká) Malga Ciapèla – Serauta. Muzeum či spíše památník má připomínat krutost a marnost války, stejně jako svobodu, mír a přátelství mezi národy, a podle této filosofie je přístupný zcela zdarma v provozní době lanovky (prosinec-duben a červen-září).

K vidění jsou zde originální fotografie, italské a rakousko-uherské zbraně, uniformy, munice i předměty denní potřeby používané vojáky, kteří žili v zákopech i v Ledovém městě pod Marmoladou. Nechybí ani model ledovcové pevnosti a dobový film.

Nadmořská výška: 3 343 m Marmolada, 2 950 m muzeum
Otevírací doba: lanovka Malga Ciapèla – Serauta od června do září 9 až 16:30 hod.
Poplatky: lanovka 20 € (zpáteční)
Adresa: Funivie Marmolada, Malga Ciapèla, Rocca Pietore 32022 (BL), Itálie
Web: Marmolada, lanovky ve Vale di Fassa, Muzeum na Marmoladě, region Canazei – Marmolada
GPS: 46.430045, 11.849682