?> ?>

Julierpass (Pass del Güglia) – Julierský průsmyk

Cesta přes průsmyk Julier (známý také jako Passo del Giulia) je stará spojnice, která byla hojně využívaná již v římských dobách. Propojuje údolí Engadin se zbytkem kantonu Graubünden. Moderní silnice zde byla vybudována v roce 1820, o téměř dvě stě let později, roku 2009 došlo k přestavbě, během níž byl snížen počet serpentin. Nejvyšší bod průsmyku se nachází v nadmořské výšce 2 284 m nad mořem.

Vzhledem k tomu, že tento průsmyk patří k nejvýznamnějším v Alpách, silnice přes něj je otevřena po celý rok. Na vrcholu se nachází evropské rozvodí mezi povodími Rýna a Dunaje. Trasa přes Julierpass patřila po staletí k několika dalším nejvýznačnějším alpským křižovatkám Římské říše a už tehdy se sem bylo možno dostat i na dvoukolovém voze. Mezi roky 1935 a 1940 byla silnice pokryta asfaltem a stala se tak prvním alpským přechodem s asfaltovým povrchem.

Během cesty k vrcholu si užijete pěkné zatáčky i výhledy. Hospic se nachází ještě pod vrcholem, suvenýry si můžete koupit u stánku. Římské doby připomínají opracované velké kameny kolem silnice, na vrcholu pak stojí dva románské kamenné sloupy, které mají cestovatelům přinášet štěstí a bezpečnou cestu. Mezi další zajímavosti patří malé jezírko mezi holými stěnami na severním svahu, těsně pod vrcholem průsmyku. Mimo to byla u silnice na Julierpass roku 1954 postavena také přehrada Marmorera (před obcí Bivio). Hladina vody v jezeře se pohybuje kolem 1680 metrů.

Ačkoliv je silnice otevřena po celý rok, v případě sněhových přeháněk může být uzavřená.

Nadmořská výška: 2 284 m n.m.
Otevírací doba: celoročně
Délka: 45 km z Tiefencastelu do Silvaplany
Poplatky: 0
Maximální sklon: 13%
Web: www.stmoritz.ch/en, www.bivio.ch
GPS: 46.472256, 9.726999