Italská kostnice v Kobaridu

Kostnice věnovaná italským vojákům zahynuvších během první světové války je největší svého druhu ve Slovinsku. Nachází v kostele svatého Antonína Paduánského (sv. Anton Padovanski) na kopci Grič, který se vypíná nad Kobaridem. Přímo až ke kostnici vede asfaltka, kterou zároveň lemuje křížová cesta (začíná u hlavního náměstí v Kobaridu).

Během 1. světové války se na řece Soče, která protéká Kobaridem, odehrály kruté bitvy mezi rakousko-uherským a italským vojskem. V krutých podmínkách se jich účastnili statisíce vojáků. Rakouský průlom fronty u Kobaridu (italsky Caporetto) vstoupil do historie jako největší vojenská operace v historii Slovinska a dokonce největší horská bitva v dějinách lidstva. Ve své knize „Sbohem, armádo!“ zachytil tyto události i Ernest Hemingway.

Na vrcholu kopce nad Kobaridem je planina, kde byla na půdorysu osmiúhelníku postavena stavba s několika terasami, jenž se směrem vzhůru zužuje do tvaru pyramidy. Na dvou terasách uvidíte výklenky s posmrtnými ostatky padlých italských vojáků – jsou vloženy do zeleného mramoru, kde je zároveň vyryto i jméno, hodnost a vyznamenání každého jednotlivého vojáka. Celkem se tu nachází 7 760 ostatků. Na východní straně kostela naleznete čtyři vojenské náhrobky přenesené sem z hřbitova v Bovci. Ostatky neznámých vojínů jsou seskupeny do skupin po 500 a uloženy pod oblouky po obou stranách centrálního schodiště.

Zdejší kostnice, která je jediná svého druhu na Slovinsku, pochází z doby slovinsko-italského vypořádání, kdy se všechny ostatky italských vojáků přesouvali do Itálie (dnes leží v kostnici a hrobce na italské straně, v obcích Redipuglia a Oslavia). Kobaridská kostnice byla navržena architektem Giovanni Greppim, sochařská výzdoba náleží sochaři Giannino Castiglionimu. Slavnostně odhalena byla 18. září roku 1938 za účasti Benita Mussoliniho.

Adresa: Kostnica s Cerkvijo Sv. Antona, 5222 Občina Kobarid, Slovinsko
Web: Visit Soča
Poplatky: 0
GPS: 46.2469739N, 13.5832583E