?> ?>

Is Arutas – pláž zrnkové rýže

Pláž Is Arutas se nachází na poloostrově Sinis ve středozápadní Sardinii. Táhne se několik kilometrů, pyšní se krásným čistým mořem s odstíny mezi zelenou a modrou barvou. Přezdívá se jí „Pláž zrnkové rýže“, a to proto, že se její povrch skládá z malých zrnek křemene, jejichž barvy přecházejí od růžové k zelené až po čistě bílou.

Is Arutas se liší od ostatních sardinských pláží, tím, že se skládá z porfyrické žuly, namísto běžných vápenitých hornin. Dno je vytvořeno z barevných křemenných zrn, která jsou výsledkem dlouhé chemické evoluce a atmosférických procesů.

Tento unikátní a divoký kus pobřeží se nachází v provincii Oristano, konkrétně, v chráněné krajinné oblasti poloostrova Sinis. Je to asi hodinu cesty z Cagliari a asi dvě z Porto Torres, Alghera a Olbie. Na pláži se vám dostane základních služeb, ale přesto tento cíl zůstává stranou masové turistiky.

Jak se sem dostat

Pokud vyrazíte od Oristana, jeďte směrem na Cuglieri. Na první křižovatce, v blízkosti svatyně Rimedio, odbočte směrem na Tharros. Když přijedete na rozcestí do San Salvatore, jeďte dalších 15 km a odbočte vpravo. Tímto směrem pokračujte dalších 6 km. Pak odbočte znovu vpravo a polní cestou dlouhou cca 200 metrů se dostanete až k pláži.

Adresa: Spiaggia Is Arutas, Cabras, Province Oristano, Sardinie
Poplatky: parkování cca 1 €/hodina
Web: Sardegna Turismo, foto Luca Orrù
GPS: 39.951460, 8.401690