?> ?>

Hrobka obrů Li Mizzani u Palau – místo s léčivou energií

V blízkosti Palau na severu Sardinie se nachází Hrobka obrů s názvem „Li Mizzani“, který zůstal zachován do dnešních dnů, a to díky středomořské vegetaci, která ji chrání. Hrobka obrů je dílem Nuragické kultury, která se na ostrově datuje mezi lety 1 500 až 1 200 př. n. l. Sednout si před jeskyni a nechat tu na sebe svítit sluníčko je velmi působivým zážitkem. Vědci jej popsali jako „přírodní magnetoterapie“, kdy na vás působí zdejší magnetické pole a vytváří velmi unikátní jev známý svými léčivými vlastnostmi a povzbudivými účinky na lidské tělo.

Hrobka Li Mizzani byla pravděpodobně vystavěna mezi lety 1 500 až 1 200 př. n. l., jako hrobky Coddu Vecchiu. V nuragickém období byl původní dolmen, vysoký o něco méně než 4 m, spojen s 10metrovou chodbou tvořenou vertikálně vyskládanými kameny. Tento nový prostor sloužil jako pohřební komora, kam byli mrtví ukládáni malým otvorem na spodní části dolmenu. Široká exedra a dlouhá chodba byly postupně rozšiřovány, dodnes se zde dochovalo 14 kamenných desek (stél, které tvoří typický půlkruh – půdorys před vchodem do hrobky).

Podle archeologického výzkumu byly tyto hrobky určeny zejména pro muže, kteří zastávali důležitou roli v tehdejší společnosti, například vůdce klanu nebo šamana. Při jarní a podzimní rovnodennosti tu první sluneční paprsky ozáří vnitřek hlavní chodby přes malý otvor na hlavní kamenné desce. Hrobka je sice menší velikosti, ale zato velmi dobře zakonzervována ve srovnání s jinými dochovanými hroby.

Pokud se sem vypravíte z duchovních pohnutek, kvůli léčivým (a „dobíjecím“) účinkům, neopomeňte doporučení, která jsou popsána ve starých kronikách. Píše se v nich, že nezbytný čas na to, aby magnetoterapie mohla působit naplno, je pět dnů. Je tedy třeba strávit na místě pět dní a nocí, za tu dobu totiž člověk upadne do správného hlubokého a klidného spánku. Splnění této podmínky následně umožní „nasání“ pozitivní léčivé energie a skrze sny vhodné návrhy na uzdravení.

Jak se sem dostat

Místo je dost dobře ukryto před zraky zvídavých návštěvníků mimo hlavní silnice. Z Palau jeďte po silnici SS 133 směrem na Santa Teresa Gallura. Po cca 5 km odbočte doleva na Stazzo Caciolu a pokračujte stále lesem na Braniatogghiu nebo Cuncosu. Po průjezdu serpentinami a malou nepojmenovanou vesnicí jeďte ještě 300 metrů až k první odbočce doprava. Po prašné cestě vás čeká ještě 0,5 km k archeologickému nalezišti (bude po levé straně).

Adresa: Strada vicinale di fiume Liscia, 07020 Palau OT, Sardinie
Otevírací doba: volně přístupno
Poplatky: 0
Web: Sardegna Cultura
GPS: 41.141526, 9.332730*