?> ?>

Hrad Predjama (Predjamski grad)


Hrad Predjama se nachází jen 9 km od jeskyně Postojna ve stejnojmenné obci. Tento majestátní i tajemný a nedobytný hrad je vsazen do středu svislé 123 metrů vysoké skály již více než 800 let. Jeho romantické vzezření umocňuje také malebná říčka Lokva, která najednou mizí do podzemního světa hluboko pod hradem.

Jediný zachovalý jeskynní hrad v Evropě nabízí jedinečný pohled do stavebních technik a vynalézavosti lidí ve středověku, kteří hledali a našli bezpečné útočiště hned u vchodu do jeskyně. Hrad Predjama je tak jakýmsi opevněným vchodem do jeskynního systému. Najdete zde mnoho zajímavých architektonických detailů, (například dřevěné kladky padacího mostu), i konstrukčních rarity, jako ve skále tesaný psí kotec přístupný přímo z rytířského sálu, systém různých mostků a průchodů, otvor v podlaze kuchyně, spojující ji s nižšími místnostmi… atp. Renesanční sál ve třetím patře je místem, kde jsou vystaveny lovecké trofeje posledního majitele hradu, prince Windischgrätze.

Nejznámějším obyvatelem hradu loupeživý rytíř Erasmus Jamský, který se v 15. století vzbouřil proti císařově vládě. Déle než rok ho armáda obléhala a nakonec byl podle legendy na základě zrady zastřelen při pobytu na hradním prevétu. Predjamský hrad byl prakticky nedobytný, už jen díky svému jeskynnímu systému, který obyvatelům hradu poskytoval mimo tajné únikové chodby také zdroj pitné vody, prostory pro skladování potravin a další úkryty.

Prohlídka hradu nadchne každého milovníka památek i tím, že je hrad přístupný volně, bez průvodce. Můžete zde prolézat všechny místnosti, jak dlouho se vám bude chtít. U vchodu si nezapomeňte vzít česky psaného průvodce. Přístupný je také jeskynní systém pod hradem (vstup zvlášť), avšak pouze od května do září (kvůli koloniím netopýrů, kteří se zde ukládají k zimnímu spánku).

Otevírací doba: leden – březen (10-16), duben (10-17), květen – červen (9-18), červenec – srpen (9-19), září (9-18), říjen (10-17), listopad – prosinec (10-16)
Poplatky: 9 € dospělí; jeskyně 8 € dospělí; jeskyně Postojna+Predjamski grad 28,90 € dospělí
Web: www.postojnska-jama.eu
Adresa: Predjama 1, 6230 Postojna, Slovinsko
GPS: 45.8158506092882; 14.126712520832031