Hrad Malcesine na jezeře Garda

Symbolem městečka Malcesine je jeho hrad, přestavěný šlechtickým rodem Scaligeri kolem roku 1300. Dnes si v prostorách hradu prohlédnete muzeum zasvěcené okolní přírodě, malou galerii a objekt bývalé prachárny, postavené za Rakouska-Uherska, kde najdete expozici věnovanou J. W. Goethovi. Hrad byl v roce 1902 prohlášen za národní kulturní památku.

Přírodopisné muzeum Museo di Storia Naturale del Baldo e del Garda se zaměřuje na nedalekou horu Baldo a jezero Garda. K vidění jsou zdejší původní druhy rostlin a živočichů. Jednu z místností tvoří bývalá prachárna, kde najdete několik skic J. W. Goetheho, které zobrazují jezero a hrad Malcesine. Slavný básník je vytvořil během své cesty po Itálii.

K nejpůsobivějším zážitkům patří však výhled z dělostřelecké plošiny (revelino), která se nachází na vrcholu hradní věže. Odtud se otevírá fascinující panoramatický výhled na celé jezero.

Malcesine bylo po dlouhá staletí bitevním polem mezi soupeřícími mocnostmi na východní straně jezera Garda, které se snažili získat kontrolu nad přístupem do země ze severu a jihu. Impozantní hrad na skalním ostrohu nad přístavem Malcesine, jehož počátky se datují od roku 568, má bohatou historii. Strategické místo bylo opevněno již Langobardy, po nich Franky a střežilo jej i veronské biskupství. Jeho současná podoba ukazuje moc rodu Scaligeri – pánů z Verony, kteří toto území ovládli ve 13. a 14. století. Po nich přešlo území do rukou Benátské republiky.

Otevírací doba: celoročně, v období od dubna do října 9:30 – 19:30 hodin
(pokladna zavírá v 19 hodin)
Poplatky: 6 € dospělí, důchodci (nad 65 let) a skupiny nad 10 osob 5 €
Web: www.comunemalcesine.it
Adresa: Castello Malcesine, Via Castello, 39, 37018 Malcesine, Verona, Itálie
GPS: 45.766279, 10.808888