?> ?>

Hrad Chillon

Hrad Chillon jakoby vystupoval z vln Ženevského jezera. Jeho mohutné opevnění a věže se odrážejí od modré hladiny, což podtrhuje romantický ráz tohoto místa. Jedná se o nejkrásnější a nejznámější hrad ve Švýcarsku a jeden z nejzachovalejších hradů v Evropě.

Chillon se nachází v kantonu Vaud nedaleko města Montreux v místě zvaném Veytaux-Chillon. Vystavěn byl na skalnatém ostrově nad jezerem, který od břehu odděluje pouze 10 metrů široký příkop. Nejstarší části hradu pocházejí z 9. století, dnešní podobu získal po přestavbě ze 13. století.
Poloha hradu v tomto místě byla v historii strategicky významná, protože ten, v jehož držení hrad byl, ovládal cestu okolo Ženevského jezera a mohl vybírat mýtné – ve středověku zde byla důležitá a dost výnosná celní stanice.

Část hradu obrácená k pevnině je mohutně opevněna, ale část, která je nad jezerem, ukazuje hrad jako královskou rezidenci, kterou vlastnila savojská hrabata. V roce 1536 dobyli hrad Bernští a od té doby až do roku 1798 sloužil hrad jako sídlo bernských fojtů. Od roku 1803 je hrad v majetku kantonu Vaud.

Starobylý šlechtický rod Savojských z hradu Chillonu vytvořil reprezentativní sídlo své doby vybavené také velmi pevným žalářem. Mezi prvními ho okusili roku 1348 Židé, kteří byli podezřelí z otrávení vody při morové epidemii v přilehlém Villeneuve. Nejznámějším zdejším vězněm se stal roku 1530 revolucionář François Bonivard, který se provinil přesvědčováním Ženevanů, aby se spolčili se Švýcary proti Savojsku. Jeho pobyt na Chillonu proslavila báseň lorda George Gordon Byrona z roku 1816 „Vězeň chillonský„. Bonivard zde byl vězněn šest let a lord Byron vyryl, při své návštěvě tohoto hradu, jeho jméno do třetího žalářního pilíře, ke kterému byl revolucionář údajně připoután.

Kdo by na Chillonu čekal přepychové vybavení, ten by byl nemile překvapen – v interiérech se starožitný nábytek nedochoval. Prohlídka probíhá individuálně, ke vstupence obdržíte tištěného průvodce v češtině a pobyt na hradě není časově omezen. K nejzajímavějším místům v nadzemních patrech hradu patří Správcova jídelna, Panský pokoj nebo kaple s freskovou výzdobou. Z hradních věží se můžete kochat nádhernými výhledy a v podzemí najdete vězeňské kobky v tmavém sklepení. V areálu hradu se nachází i raně gotická kaple s žebrovou klenbou zasvěcená sv. Jiří.

Otevírací doba: duben až září 9-19, říjen 9:30-18, listopad až únor 10-17, březen 9:30-18 hodin (poslední vstup hodinu před zavírací dobou).
Poplatky: dospělí 12,50 CHF, studenti a důchodci 10,5 CHF, děti 6 CHF, rodina 29 CHF
Web: www.chillon.ch/en/castle
Adresa: Avenue de Chillon 21, 1820 Veytaux, Švýcarsko
GPS: 46.414213116684; 6.927491729447737
Rok vzniku: 1150