Horská obec Cuglieri s chrámem Panny Marie Sněžné

Obec Cuglieri při toulkách západní Sardinií určitě neminete. Městečko v provincii Oristano (nedaleko Bosy) leží ve vysloveném motorkářském ráji kroucených serpentin a navíc se vám bude odevšad zjevovat stříbrná střecha dominanty městečka, kostela Panny Marie Sněžné. Leží na nejvyšším kopci a je odtud přímo fantastický výhled. Nejlepší je, že až sem, na vrchol, se dá dojet na motorce!

Dnešní zemědělská obec farmářů a pastýřů Cuglieri s překrásným výhledem na blízké moře, se rozkládá na západním svahu hory Montiferru. Byla vystavěba na troskách bývalého římského města Gurulis Nova. Mimo hospodářské výroby a pěstování oliv se dnes v Cuglieri tkají koberce a gobelíny.

Samotné městečko je pozoruhodně postaveno z bílého kamene se spoustou křivolakých uliček. Pokud pojedete stále výš a výš, dostanete se k chrámu Panny Marie Sněžné, odkud uvidíte okolí jako na dlani a hlavně blízké moře, které se táhne široko daleko a je na něm odtud vidět i zakřivení zeměkoule. Až před chrám se dá dojet na motorce a žádné poplatky za parkování se zde neplatí. Prohlédnout si interiér chrámu také není na škodu, uvidíte tam klasický inventář typický pro kostely v barokním slohu. Podle místní pověsti byl chrám postaven již ve třináctém století, když se na nedaleké pláži Pittinuri objevila socha Madony s dítětem.

Mimo osvěžení ducha si v Cuglieri osvěžíte také tělo – pod městem najdete pramen vynikající vody (údajně léčivé), který má i v parném létě jen 14 – 15° C. Ve městě můžete dokoupit zásoby, nachází se zde i bankomat a každou sobotu dopoledne uličky zaplní bleší trhy (a nelze jimi projet).

Pláž Pittinuri a zajímavosti v okolí

Krajina poblíž Cuglieri je poseta stopami pravěkých ligí Nuragické kultury – jsou tu komorové hrobky Domus de Janas, dolmeny a nuragy. Dále se zde nacházejí pozůstatky z dob Féničanů a Římské říše. Další zajímavou památkou je zřícenina je to starobylého hradu Montiferru, známého také jako Casteddu Ezzu, jejíž počátky sahají do 12. století.

Pobřeží nedaleko Cuglieri s bílými útesy a křišťálově čistou vodou je rájem pro milovníky koupání. Mezi nejoblíbenější pláže patří Santa Caterina di Pittinuri, obklopená krásným vápencovým útesem, kterému vévodí španělská strážní věž S’Archittu. Své jméno dostala podle velkého přírodního oblouku, měřícího asi 15 metrů, který ve skále vznikl působením mistralu.

Adresa: Via Basilica 39, 09073Cuglieri OR, Sardinie
Poplatky: 0
Otevírací doba: kostel do 18 hodin
Web: Comune di Cuglieri
GPS: 40.189909, 8.569983