Vysokohorská silnice na Grossglockner (Großglockner Hochalpenstraße)

Nejslavnější vysokohorská silnice v Evropě vede do srdce Národního parku Vysoké Taury, na nejvyšší horu Rakouska, Grossglockner (3798 m n. m.) a jeho ledovec Pasterze.

Výjezd na Großglockner je nevšedním zážitkem. Užijete si 48 km vysokohorské silnice s 36 zatáčkami a nejvyšším bodem ve 2 504 metrech nad mořem! Cestou budete míjet kvetoucí alpské louky se zvědavými krávami, mohutné útesy skal a věčný led na úpatí Grossglockneru. Povinnou zastávkou je pak Vyhlídka císaře Františka Josefa.

Snad nejznámější alpská silnice propojuje dvě z rakouských spolkových zemí – Salcbursko a Korutany. Nezáleží na tom, zda pojedete ze salcburské strany, od Brucku v údolí Salzachtal, nebo z obce Heiligenblut v korutanském údolí Mölltal, protože jízda po hlavním alpském hřebeni je působivá z obou směrů. Kdo má zájem, může si cestou vzhůru přečíst několik informačních tabulí, které informují o fauně a flóře Národního parku Vysoké Taury. Na mnoha místech jsou také vyhlídková místa. Speciálně pro motorkáře je na Edelweissu Biker Point (informační a odpočinkové místo pro všechny motorkáře) a podél celé cesty speciální parkovišťátka pro motorky. Suvenýry si lze koupit ve dvou návštěvnických centrech.

Doslova vrcholem jízdy je průsmyk Hochtor v nadmořské výšce 2.504 metrů – nejvyšší bod celé trasy. Pokud vám bude přát počasí, čeká vás tu panoramatický výhled na 37 třítisícových alpských vrcholů a 19 ledovců. Jen stěží si lze představit, že tyto ledovcové velikány zdolávali při přechodu Alp naši předkové před více než 2 000 lety. Na Vyhlídce Franz-Josefs-Höhe, kde si téměř všichni cestovatelé dopřávají delší odpočinek, se odkrývá nejhezčí výhled na Pasterze, nejdelší rakouský ledovec (dlouhý 9 km). Až uslyšíte jasné pískání, koukněte se k ledovci – na jeho okraji si s oblibou hrají svišti. Dále tu můžete pozorovat kozorohy, kteří skáčou po příkrých skalách a kdo bude mít štěstí, spatří vzácné dravce, jako je orel skalní nebo orlosup bradatý.

Srdce všech motoristů potěší bezplatná prohlídka zdejšího muzea – nejvýše položeného automobilového muzea na světě! Zvláštní místo zde zaujímá automobil Steyr 100, které vůbec jako první osobní auto přejelo roku 1934 Vysoké Taury. Řidičem byl salzburský zemský hejtman Dr. Franz Rehrl a spolu s ním jel jako spolujezdec stavitel Grossglocknerské silnice silnice Franz Wallack.

Na Grossglockner se teple oblečte a mrkněte na webkameru

Před cestou za Grossglockner se raději podívejte na předpověď a webkameru. Za špatných povětrnostních podmínek je zavřeno. Aktuální informace o uzavírkách jsou dostupné pouze telefonicky (+43 6546 650). Silnice se otevírá začátkem května, ale záleží na aktuálním počasí – stává se, že i v červnu tu mohou ležet sněhové závěje. Průměrná sněhová nadílka zde dosahuje až 5 metrů, po celých 100 dní v roce fouká silný vítr a 250 dnů za rok tu prší. Průměrná roční teplota v nejvyšších partiích silnice je -3 °C (stejně jako na Sibiři nebo v Grónsku).

Speciální vychytávky pro motorkáře

Při jízdě po Grossglocknerské silnici si užijete opravdový komfort. Speciálně pro motorkáře je zde řada vychytávek:

  • „Bikers Point“ na štítu Edelweiss: informační a odpočinkové místo pro motorkáře s vyhrazeným parkovištěm speciálně pro motorky, v nadmořské výšce 2 571 metrů.
  • Speciální parkoviště vyhrazená motorkářům u všech hlavních atrakcí podél silnice.
  • Bezplatné úschovny „Biker Safes“ na helmy, bundy a další věci najdete na Vyhlídce Franze Josefa (Kaiser Franz Josefs Höhe) a Hochtoru
  • „Motorkářské hnízdo“ na štítu Edelweiss bude zajímat všechny milovníky historie – najdete zde speciální motorkářskou expozici věnovanou Grossglocknerské silnici
  • Pohodlný prodej jízdenek v informační kanceláři v obci Ferleiten (jen přes hlavní sezónu)
  • Speciální Tour ticket pouze pro motorkáře za 32,50 €. Kromě Grossglockneru platí také na Gerlosu a Nockalmu (na alpskou silnici na Villachu je sleva – místo 9,50 € zaplatíte jen 6,50 €) V předstihu se dá pořídit ještě levněji, a to za 28,50 € ve všech kancelářích ÖAMTC, ARBÖ a ADAC. Lístek platí po celou sezonu, respektive je nutné jej využít v rámci jedné sezony.
  • Silnice se opravuje pomocí speciálních materiálů, které zaručují maximální přilnavost kol k vozovce.

Trocha historie – od pravěkých stezek k vozu Steyr 100

Cesta přes Hochtor byla známá odjakživa a dnešní silnice stojí na prastarých stezkách, které lidé využívali již 2 000 let před naším letopočtem. Dopravovala se tudy spousta zajímavého zboží – v době bronzové například nože, později keltské zlaté šperky nebo římské sochy antického hrdiny Herkula. O čilém obchodním ruchu v dalších obdobích svědčí zdejší nálezy – středověké kusy postrojů nebo řetězy galejníků ze 17. století. V této době zde býval třetí nejdůležitější přechod přes rakouské Alpy (po Brenneru a průsmyku Radstätter Tauernpass).

Za rakouské monarchie byla großglocknerská oblast císařským loveckým revírem. Výchozím bodem pro lov byla od roku 1834 chata na Gamsgrube a od roku 1875 Glocknerhaus, kam se od roku 1908 návštěvníci dostali i drožkou. Roku 1924 dostal inženýr Franz Wallack za úkol naprojektovat tři metry širokou silnici s maximálním stoupáním 12 %, a roku 1930 se začalo s vlastní stavbou. Stavba v náročných horských podmínkách trvala rekordních pět let a na práci se podílely tři tisíce dělníků. Vysokohorská silnice Grossglockner Hochalpenstrasse byla sice slavnostně otevřená roku 1935, ale první jízda se uskutečnila již o rok dříve.

Výjezd se značným výškovým rozdílem podnikl na podzim roku 1934 se svým vozem Steyr 100, který je nyní vystaven v nejvyšším automobilovém muzeu na světe na Franz Josefs Höhe, salzburský zemský hejtman Dr. Franz Rehrl a stavitel silnice Franz Wallack, jako spolujezdec. Ačkoliv vůz poháněl pouze řadový čtyřválec o objemu 1,4 litru a výkonu 32 kW, zvládlo auto za pět hodin všechny prudké výjezdy a sjezdy bez problému.

Praktické informace

Nadmořská výška: 2 504 m n.m. (Hochtor), Grossglockner 3 798 m n. m.
Délka: Bruck – Heiligenblut 48 km

Otevírací doba:
od začátku května do 15 června: 6 – 20:00 hod.
od 16. června do 15. září: 5 – 21:30 hod.
od 16. září do konce října nebo začátku listopadu: 6 – 19:30 hod.
* poslední vjezd je 45 minut před zavírací dobou

Poplatky: 24,50 € motorka 1 den (auto 34,50 €)

Speciální Tour ticket pouze pro motorkáře platný také pro Grossglockner, Gerlos a Nockalm (na Villach Alpine Road sleva) 32,50 €. V předstihu se dá pořídit za 28,50 € v kancelářích ÖAMTC, ARBÖ a ADAC.

Maximální sklon: 12% (odbočka k Edelweißspitze 14%)
Web: www.grossglockner.at, www.austria.info, http://vseorakousku.cz
GPS: 47.117413, 12.827450