Grimselpass – průsmyk Grimsel

Grimsel pass spojuje údolí Hasli v kantonu Bernese Oberland s obcí Goms v kantonu Valais. Silnice vede přes divoké, řídce zalesněné hornaté oblasti charakteristické žulovými skalami, přehradními jezery a elektrárnami. Některým motorkářům připomíná okolí průsmyku Grimsel měsíční krajinu.

Městečko Innertkirchen v blízkosti rekreačního střediska Meiringen je výchozím bodem dvou působivých horských silnic. Cesta do průsmyku Susten vede na východ do kantonu Centrální Švýcarsko. Na stranu polední stoupá ve velkých zatáčkách nádherně postavená silnice do průsmyku Grimsel. V obci Guttannen, které se přezdívá „Krystalová vesnice“, je muzeum krystalů (Das Kristall-Museum Guttannen), kde můžete obdivovat alpské minerály – krystaly všech velikostí, barev a tvarů. Cesta stoupá dále přes divoké kaňony a silnice se stává užší a užší. Jednou ze zajímavostí je zde lanovka Gelmerbahn, která je se sklonem 106% nejstrmější lanovou dráhou světa.

Budete projíždět kolem strmých skal a tunely na hrázi jezera Räterichbodensee , a o něco později hrází jezera Grimsel. Poblíž tohoto jezera, na vrcholu skály Nollen (1980 m), se nachází Grimsel Hospiz. Dnes je to útulný hotel s nádherným výhledem na Lauteraarhorn a jezera. V minulosti tudy vedla rušná obchodní stezka – obchodníci s mulami tudy přepravovali do Piedmontu švýcarský sýr. Obchodníci z druhé strany přiváželi do Švýcarska na výměnu víno, rýži, kukuřici a kůže. Směnný obchod se nejčastěji prováděl ve starém Hospizu, který však podlehl moderní době a dnes je na dně přehrady.

Na hřebeni průsmyku, ve 2 165 metrech se nachází Totensee, neboli „Jezero mrtvých“, které dostalo své jméno v době napoleonských válek. Na straně Valais můžete pokračovat v jízdě směrem na Gletsch v Obergomsu po perfektní silnici s mnoha dlouhými točkami. Užijete si zde panoramatické výhledy na Rhônský ledovec a klikatou silnici na Furka pass.

Otevírací doba: od 15. června do 31. října
Poplatky: 0
Délka: 26 km z Innertkirchenu do Gletsche
Web: www.valais.ch, http://www.gletscher.ch, http://www.obergoms.ch
Nadmořská výška: 2 165 m
Maximální sklon: 11%
Rok vzniku: 1894