Flüelapass – Flüelský průsmyk

Flüelský průsmyk spojuje Davos v Prättigau s obcí Susch v Unterengadinu. 26 km dlouhá, dobře postavená cesta průsmykem vede jedinečnou alpskou krajinou. Maximální stoupání silnice je 12%, výška průsmyku v nejvyšším bodě je 2 383 m n. m. Vozovka vedoucí Flüelským průsmykem existuje od roku 1867.

Silnice, která je oblíbená motorkáři díky mnoha zatáčkám, spojuje přes Flüelský průsmyk Davos v Landwassertal (severozápad Švýcarska) se Susch v Unterengadinu (východní Švýcarsko). Na vrcholu průsmyku, který leží mezi horami Schwarzhorn (3147 m) a Weisshorn (2653 m), stojí vedle malého mořského oka starý flüelský hospic. Průsmykem je možné projet od jara do podzimu, od otevření Vereinského tunelu (v roce 1999) se však cesta v zimě neudržuje. Nepříjemné je také to, že když hrozí obzvláště velké lavinové nebezpečí, je průsmyk otevřen jen pozdě navečer a přes noc, když už se slunce neopírá do okolních svahů. Uzavírky jsou zde zcela běžné, proto doporučujeme si před cestou ověřit, jestli je průsmyk v provozu a jaká je předpověď počasí.

Výjezd na Flüelský průsmyk je nejvýhodnější začít ze Susch z Ofenského průsmyku (Ofenpass) směr Davos. Čeká vás cesta plná vratných zatáček, která se po několika km dobré silnice potom horší, narazíte tu na asfalt s dírami. Okolní příroda je divoká a syrová se spoustou balvanů a několika působivými vodopády. Na nejvyšším bodu průsmyku si můžete odpočinout na parkovišti pro motorky a obdivovat malé jezírko. Sjezd dolů je potom lepší a zábavnější, protože je zde konečně kvalitní asfalt. Díky hladkému povrchu a rychlým zatáčkám budete mít pocit, že jste na horské dráze. Dejte si tu ale pozor, tam kde uvidíte první stromy, stojí chata a u ní bývají pravidelné radarové kontroly.

Něco málo z historie:
Nález hrotů kopí z doby bronzové na samotném vrcholu Flüelského průsmyku dokládá již dřívější používání tohoto přechodu do Unterengadinu (v Dolním Engadinu). Určitého prvotního významu dosáhl region ve 13. století v rámci přistěhování rodin Walserů. Ta se živila zemědělstvím a své produkty dodávali pomocí soumarů přes průsmyk Flüela nejen do Unterengadinu, ale dokonce až do Tyrolska, a na zpáteční cestě domů dováželi vysoce ceněnou sůl. Vozovka přes Flüelapass byla postavena teprve v roce 1867 a poté zde zažila svůj boom hlavně poštovní přeprava.

Nadmořská výška: 2383 m n. m.
Otevírací doba: květen – říjen
Délka: 28 km mezi obcemi Susch a Davos Dorf
Poplatky: 0
Maximální sklon: 12%
Web: www.flueela-hospiz.ch
GPS: 46.750299, 9.947440