Červený korál z Alghera – sardinský mořský poklad

Šperky z červeného korálu jsou algherskou specialitou. Jeho tmavě červená barva, kvalita, kompaktnost, ale především hojnost činí zdejší korál jedním z nejcennějších ve Středozemním moři. V centru starého města a na nábřeží je mnoho dílen a obchodů, které nabízí korálové šperky a drobné plastiky.

Lov korálů se prováděl u pobřeží Sardinie od nepaměti, a to pomocí kříže svatého Ondřeje – což je dřevěný kříž tvaru X s připojenými sítěmi, který se spustil na mořské dno, a sítě se zamotaly do korálů. Od roku 1830 se začala používat tzv. „barra italiana“ vylepšená verze z těžkých železných tyčí se sítěmi po celé jejich délce. Dovedete si ale představit, jaké nepříjemnosti nastaly, když se do sebe zamotaly sítě rybářů – korálníků a rybářů lovících ryby? Proto se začal lov korálů regulovat a dodnes se řídí přísnými pravidly. Každý rybář – korálník musí vlastnit zvláštní licenci, kterých se ročně uděluje jen 25 a platí pouze od května do října. Loví se pomocí potápěčské techniky v hloubce nejméně 80 metrů. Aby byla zajištěna udržitelnost, jsou jiné způsoby lovu striktně zakázány. V současné době je prioritou červený korál a vodní prostředí chránit. Mořské hlubiny u Alghera jsou tak svědky pomalého, ale plynulého návratu tohoto vzácného zdroje zpět do svého prostředí.

Co by to bylo ale za dovolenou na Sardinii, kdybyste si odsud nepřivezli nějaký pěkný korálový šperk. Korál, poklad z hlubin, vešel na Sardinii v nádhernou symbiózu se zlatem, stříbrem a drahými kameny. Červený (a růžový) korál v Algheru již po staletí opracovávají mistři klenotníci. Řezba a leštění jsou dva nejzákladnější postupy, kterými se zvlněné korálové větve promění v umělecká díla a elegantní šperky. Nejčastěji jsou v nabídce korálové šperky se žlutým zlatem, náušnice, přívěsky, náramky a náhrdelníky nejrůznějších tvarů.

Různé tvary červených korálů můžete porovnat v expozici algherského Muzea mořských korálů, které vám odhalí také historii, zpracování a legendy obklopující tento vzácný dar moře. Již Ovidius ve svých Proměnách líčil, že červený korál vznikl z krve Medúzy, které Perseus setnul hlavu.

Kde korálové šperky zakoupit – nejoblíbenější obchody

Kromě prodejců v centru města a na nábřeží, můžete vybírat z nabídky šperků kvalitnějšího rázu u řemeslníků, jejichž rodiny se živí zpracováním korálu po celé generace. Mezi nejoblíbenější obchůdky a dílny patří:

La Corallina

Obchod se nachází v srdci historického centra města Alghero na Via Roma 79-81. La Corallina nadchne především ty, kteří hledají šperky ze skutečného červeného algherského korálu. Obchůdek charakterizuje nevšední interiérový design. Otevřeno je od pondělí do soboty (v zimě 10 až 13 a 16:30 až 20 hodin), od července do září je otveřeno již od 9:30 do hodin.

Adresa: La Corallina Alghero, Via Roma 79-81, 07041 Alghero, Sardinie
Otevírací doba: pondělí až sobota 10 – 13 a 16:30 – 20 hodin
Web: La Corallina
GPS: 40.558513, 8.314937

 

Marogna

Šperkařství Marogna najdete v centru města, nedaleko přístavu, na náměstí Piazza Civica. Můžete si zde prohlédnout výstavu unikátních ručně vyráběných šperků a nakoupit prsteny, knoflíky, náramky, přívěsky, náhrdelníky, medailonky, náušnice a další šperky. Všechny klenoty se vyrábí ve zdejší dílně ručně a pouze v několika málo kopiích.

Adresa: Piazza Civica 34, 07041 Alghero, Sardinie
Otevírací doba: od 9:30 do 13 a od 18 do 22 hodin, v neděli zavřeno
Web: Marogna Coralli
GPS: 40.559400, 8.314064

 

Gioielli Grazia Giangrandi

Klenotnictví Gioielli Grazia Giangrandi sídlí v ulici Via Roma 45, v centru města. Najdete zde surové korály, perly všech velikostí, náramky, náhrdelníky, náušnice elegantních tvarů, korálové perly a další. Šperky jsou zpracované tradičními postupy a inspirují se ve starověké módě.

Adresa: Via Roma 45, 07041 Alghero, Sardinie
Otevírací doba: od pondělí do pátku 10 – 19 hodin, sobota 9 – 19 hodin
GPS: 40.558726, 8.313733