?> ?>

Cap Corse – nejsevernější výběžek ostrova

Rozeklaný 40 km dlouhý a 15 km široký poloostrov na severovýchodě Korsiky vypadá na mapě jako vztyčený prst, který ukazuje k severu. Kruhovou silnici vedoucí celým poloostrovem dal až v 19. století vybudovat Napoleon III. a i dnes si na ní užijete 120 serpentin.

Západní pobřeží je známé svou drsnou krásou – skalnatými útesy, na nichž se křečovitě drží zdejší typické vesničky, vysoko nad rozbouřeným mořem, do kterého se často opírá silný vítr. Východní pobřeží má více ležérní ráz se zvlněnými zelenými kopci, krásnými plážemi s malebnými rybářskými osadami, přístavy a strážními věžemi z dob janovské vlády.

Na Cape Corse buďte připraveni na dobrodružnou jízdu – ačkoli je poloostrov jen 40 km dlouhý, na úzké silničce D80, která lemuje jeho pobřeží napočítáte 120 serpentin a ze zdejších příkrých útesů se pokocháte nádhernými výhledy na moře.

Dokud Napoléon III. nenechal vybudovat na Cap Corse v 19. století první silnici, byl tento „mys“ účinně odříznut od zbytku ostrova. Obyvatelé se museli spoléhat na italskou obchodní i dopravní síť. Proto si dodnes Korsičané „ze severu“ uchovali svůj toskánský dialekt. Mnozí „seveřani“ odešli hledat štěstí v koloniích Karibiku, a když se vrátili, postavili si honosné domy a paláce. Přes všechny změny, které přinesl moderní svět se Korsičané z Cap Corse stále cítí odděleně od zbytku ostrova, jakoby v samostatné zemi. Zdejší region patří také mezi ty s nejméně porušenou přírodou se záplavou divokých květů, velmi málo navštěvovanými plážemi, osamělými horami, sladce vonící makchijí a klidem tradičních rybářských vesnic.

Na Cap Corse najdete 25 pláží – písečné jsou soustředěny na východním pobřeží poblíž (Pietracorbara, Cagnano, Tamarone), a na severu (Barcaghju).

Adresa: Cap Corse, Korsika (silnice D80)
Délka: kruhová silnice D80 Bastia – Moulin Mattei – Nonza – Saint-Florent 131 km
Web: Corsica travelguide, Holidays in Corsica, Corsica Experience
GPS: 42.933195, 9.352855