Bývalý stříbrný důl Argentella

Stříbrný důl Argentella leží na zátoce Crovani na západním pobřeží Korsiky, mezi městy Calvi a Galéria v okresu Calinzana. Důl byl zdrojem stříbronosného galenitu (stříbro-olověná ruda), který se zde těžil v 19. století a krátce také od roku 1906. Hlavními pozůstatky po těžbě jsou vysoké zděné ventilační šachty a masivní třípodlažní budova, která pravděpodobně sloužila ke skladování a zpracování rudy.

Stříbrný důl Argentella leží 13 km jihozápadně od Calvi, přístupný je po 25 km dlouhé úzké silnici D81B s pěknými výhledy na zátoku Crovani. Důl byl zdrojem galenitu – stříbrného ložiska olova. Stříbro a olovo se právě v této formě v přírodě společně vyskytuje. Důl Argentella byl otevřen v devatenáctém století až do počátku 20. století. Dodnes zde najdete vysoké zděné ventilační šachty a některé zachovalé budovy. Potok, který odtékal na jižní straně 1250 m dlouhé pláže do moře, byl po 800 metrech přehrazen 80 m širokou hrází. Za hrází pak najdete 200 m dlouhé a 100 m široké jezero.

V roce 1960 měla Francie v plánu zřídit na místě bývalého dolu centrum jaderných pokusů. Autorem plánu byl francouzský prezident Charles de Gaulle, který navrhoval využít Argentellu na podzemní jaderné pokusy místo Sahary. Na Korsice se proti tomu ihned zvedla tvrdá vlna odporu a od „jaderného plánu“ bylo nakonec upuštěno.

Adresa: Argentella, 20214 Calenzana, Korsika
Poplatky: 0, volně přístupno
Web: Visit Corsica
GPS: 42.463836, 8.684182