?> ?>

Bonifacio – nejstarší korsické město

Bonifacio, nejstarší město na Korsice se rozprostírá na 70 metrů vysoké křídové skále v nejjižnějším výběžku ostrova, pouhých 12 km od Sardinie. Zdejší barevné domky, umístěné na samém okraj útesu, vypadají jako by ze skály přečnívaly. Nejmajestátnějším dojmem proto působí při pohledu od moře. Stejně tak fotogenické je úzké bludiště uliček starého města a jeho jedinečný přístav umístěný v přírodním zálivu, který obklopují hory. Jako většina korsických měst se Bonifacio dělí na moderní přístav a staré městské jádro (cidatelu).

Bonifacijská pevnost (Citadelle de Bonifacio), obehnaná ze třech stran mořem, se může pyšnit titulem vůbec prvního opevněného města na Korsice. Ve jménu papeže byla roku 828 svěřena obrana Korsiky markýzi Bonifaciovi II. Toskánskému, který dříve vedl úspěšnou výpravu proti Saracénům. Ten zde vybudoval pevnost, která po něm dostala také jméno. Během následujících staletí se město muselo bránit Janovanům, Aragoncům a pirátům. Když Bonifacio v 15. století dobýval aragonský (španělský) král Alfons V., vytesali podle legendy vojáci do kolmé skalní stěny za jedinou noc dodnes přístupné Schody krále Aragonského (od hladiny moře až do města). Pevnost byla časem rozšířena a upravena tak, aby držela krok s technickým pokrokem a novými armádními potřebami. Naposledy sloužila jako správní centrum francouzské cizinecké legie, a to až do roku 1963.

Malebnými uličkami starého města

Citadela se nachází na západní straně města (ve čtvrti „La Haute Ville“), na úzké náhorní plošině, tak aby chránila jižní pobřeží před nájezdy útočníků. V ulici Rue du Palais de Garde, stojí zvláštní domy, s arkádami a uzavřenými s dvojitými klenutými okny, které neměly v přízemí žádné dveře. To je chránilo před útoky dobyvatelů. Obyvatelé používali místo dveří žebříky, které se na noc vytahovaly. Ulice Rue des Deux Empereur bývala během Janovanské nadvlády hlavní ulicí. Ve dvou protilehlých domech bydleli v různých časových obdobích významní návštěvníci – v říjnu roku 1541 se v domě č. 4 zdržoval Karel V. při návratu z výpravy do Alžíru, a v domě č. 7 našel dočasný domov v srpnu 1793 Napoleon Bonaparte.

Na náměstí Place d’Armes (Zbrojní náměstí) se dochoval Bastion de L’Etendard (Vlajková bašta) – jediná část opevnění, které bylo zničeno roku 1553, kdy město oblehla Francouzko-Turecká aliance. Uvnitř se nachází malé muzeum připomínající nejdůležitější historické události města. Bez povšimnutí nenechte Janovskou bránu, až do 19. století jediný vchod do města. Na Zbrojní náměstí bylo tenkrát nutné projít osmi brankami a po zvedacím mostě z roku 1598, jehož zvedací systém je dodnes funkční. Brána spolu s Vlajkovou baštou tvořila nejvyšší místo 2,5 km dlouhých hradeb, ve kterých se zachovaly kulaté obranné věže.

Zajímavý je také románský kostel sv. Marie Sněžné (Église Ste-Marie Majere) se čtvercovou zvonicí a krytou lodžií (část nádvoří). Pod kostelem se nachází nádrž na dešťovou vodu, ve které se sbíhaly kanály a akvadukty z celého města. Tak mělo Bonifacio zajištěno dostatek vody i v případě obléhání. V lodžii se také projednávaly důležité městské záležitosti a probíhaly zde soudy. Na západní straně pevnosti stojí gotický kostel sv. Dominika (Église St-Dominique) dokončený roku 1343. Za zhlédnutí určitě stojí také hřbitov námořníků na východní straně, kde naleznete hroby ve tvaru malých domků.

Přístav Bonifacio a trajekt na Sardinii

Bonifacio má atraktivní a živoucí přístav, obklopený na jedné straně horami a lemovaný příjemnými bary, kavárnami a restauracemi. 100 metrů široká zátoka tvoří hluboký přirozený přístav, kde zahlédnete jachty ze všech koutů Evropy, stejně jako rybářské lodě a trajekty.

Pokud byste chtěli poznat, jací živočichové žijí v místních vodách, navštivte Městské akvárium přímo na nábřeží (71 Quai Comparetti). Většinu mořských tvorů chytnou zdejší rybáři v moři mezi Korsikou a Sardinií. Jsou pak v akváriu vystaveni na jeden rok, vždy na podzim se pak opět vrátí nazpět do moře. Hvězdou expozice je obří modrý humr.

Hned vedle přístavu je hlavní městské parkoviště, kde můžete nechat auto. Kdyby tu už nebylo místo, jeďte dál a poslední křižovatce zahněte do leva (směrem od historického jádra) na ulici Rue Paul Nikolai – tady najdete supermarket s poměrně velkým parkovištěm.

Bonifacio může být také dobrým východiskem pro další cestování, pokud se chystáte spojit jízdu po Korsice se Sardinií. Přes letní sezónu (od dubna do září) zde jezdí trajekt společnosti Moby Lines. Během hodiny vás doveze do sardinského Santa Teresa di Gallura. Jezdí denně v 7, 10, 15 a 18:30 hodin. Jízdenka stojí od 22,50 do 25 € za osobu, motorka 5 €.

Adresa: Bonifacio, 20169 Korsika
Web: www.bonifacio.fr, www.bonifaciocorsica.net, www.mobylines.com
GPS: 41.387267, 9.158708