Bohinjské jezero – největší jezero Slovinska

Jedno z nejkrásnějších míst kam můžete ve Slovinsku zavítat je bohinjské údolí se stejnojmenným jezerem. Krajina je tady skutečně malebná a ani v hlavní sezoně tu není tak přeplněno turisty jako u Bledu. V okolí jezera je zakázaná turistická výstavba a jeho břehy nejsou skoro vůbec zastavěny.

Bohinj je údolí, které se táhne od obce Ribčev Laz do Ukance. Na jižní straně jej uzavírá Nízké bohinjské hory, které stoupají do 2 000 metrů a na severu pohoří Triglav se stejnojmennou nejvyšší horou Slovinska (2864 m). Bohinj je rozděleno na Horní a Dolní bohinjské údolí. V něm byste našli dvacet čtyři vesnic.

Jezero je asi 4 km dlouhé a zhruba 1 km široké. Je však poměrně hluboké, místy dosahuje až 45 m hloubky. Z jezera na jihovýchodním konci vytéká, u vodáků velmi oblíbená, řeka Sáva Bohinjka. Naopak napájí jej vodopád Savica. Po jezeře jezdí vyhlídkové lodě, kterými se můžete svézt na druhou stranu. Příjemné je tu za horkých letních dnů taky koupání. Ale ani v nejteplejších letních měsících teplota vody nepřesáhne 20 stupňů Celsia. Ve vodách jezera žije 65 druhů vodních řas, 8 druhů měkkýšů a 5 druhů ryb.

Od Bohinjského jezera je krásný výhled na vrcholky Julských Alp. Ještě lepší je ale z vrcholu z hory Vogel. Lanovka na Vogel začíná nedaleko osady Ukanc.

Adresa: Bohinjsko jezero, 4265 Ribčev Laz, Slovinsko
Web: Bohinj; vogel
GPS: 46.284015, 13.859255