Bělostné písečné duny Is Arenas Biancas

Oblast okouzlujících bílých písečných dun najdete na jihu Sardinie, v katastru města Teulada nedaleko obce Porto Pino. Jedná se o dlouhou, širokou pláž z velmi jemného bílého písku, který dodává moři širokou paletu modrých odstínů. 20 až 30 metrů od pláže jsou bílé písečné duny pokryté typickou středomořskou vegetací a jalovcem. Nedaleko písečných dun pak naleznete jezírko Is Brebeis, letní domov mnoha stěhovavých ptáků, včetně plameňáků.

Porto Pino, součást obce Sant’Anna Arresi v provincii Carbonia-Iglesias, leží na jihozápadním pobřeží Sardinie. Pláž tu tvoří jemný bílý písek ohraničený typickou středomořskou vegetací, kterou představují také vzácné borovice Aleppo, jejichž dřevo si oblíbili Féničané na stavbu svých obchodních lodí. Vzácný je také stálezelený Dub kermesový či fénický jalovec. Na útesech také žije mořská hvězdice a roste tu levandule. Oblast Porto Pino charakterizuje soustava rybníků, která se využívá pro chov ryb. Rybníky jsou napojené přímo ke slaniskům Santa Caterina a lokalita je domovem mnoha druhů ptáků, včetně plameňáků růžových, volavek, ledňáčků nebo pisíků.

Písečný pás, který odděluje moře od rybníků je asi 70 metrů široký a na několika místech porostlý borovým lesem. Samotná pláž měří 4 kilometry a je rozdělena do tří částí: na dvě samostatné pláže a oblast písečných dun. První pláž se táhne od obecního parkoviště a tvoří ji udusaný šedý písek (nejvíce navštěvována pláž, protože je nejblíž města a poskytují se zde všemožné služby turistického ruchu). Druhá pláž se skládá z bílého písku a kromě svých okrajů, které jsou snadno dostupné ze silnice, bývá méně navštěvovaná.

Třetí částí je oblast bílých dun Is Arenas Biancas, asi 1 kilometr dlouhé písčité pobřeží (Spiaggia delle Dune), spadající pod obec Teulada a do vojenského pásma Cape Teulada. Armáda sem povoluje veřejnosti přístup každé léto, a to od 20. června do 19. září. Zbytek oblasti je volně přístupný po celý rok. Zdejší písečné duny patří mezi nejvyšší a největší na Sardinii – bělostné písečné duny jsou vysoké až 30 metrů. Dostanete se sem po silnici SS 195. Od hlavního vjezdu do vojenského prostoru pojedete ještě minimálně kilometr po prašné cestě na parkoviště a pak cca 500 metrů pěšky. Protože budou okolo vás pouze tuny písku, nedoporučujeme sem jet za silného větru, nebo když vane studený Mistral (pokud nechcete z pláže odejít jako obalované řízky).

Adresa: Spiaggia delle Dune (Spiaggia delle Sabbie Bianche), litorale di Teulada, 09010 Porto Pino, Sardinie
Otevírací doba: od 20. června do 19. září
Poplatky: 5 €/den (poplatek za osobu i vozidlo), od 14 hodin 3 €
Web: Sardegna Turismo
GPS: pláž 38.939976, 8.624682