Alpská silnice na Timmelsjoch (Passo Rombo)

Timmelsjoch (italsky Passo del Rombo) je vysoký horský průsmyk v nadmořské výšce 2 509 m nad mořem, který tvoří skrz Ötztalské Alpy hranici mezi Rakouskem a Itálií, jen několik málo kilometrů pod králem alpských silnic, průsmykem Passo dello Stelvio.

Timmelsjoch Hochalpenastraße představuje nejen nejvyšší mezinárodní hranici v Rakousku, ale jedná se také o jednu z nejvýše položených zpevněných silnic v zemi. Nádherná trasa plná skvělých serpentin vrcholí v sedle Timmelsjoch ve výšce 2 509 m n. m, které vítá všechny motorkáře a další motoristy mající chuť poznat historii Tyrolska a krásy zdejší fascinující přírody.

Protože do krajiny Tyrolska nahlédnete nejlépe mimo hlavní silnici, je cesta na Timmelsjoch skvělou alternativou. Spojuje sever s jihem, takže při cestě z (nebo do) Itálie můžete jet právě tudy. Určitě nebudete litovat – překročení italské hranice po této odlehlé horské silničce je naprosto úžasným zážitkem: v Ötztalském údolí na vás budou shlížet mocné ledovce, jihotyrolské údolí Passeier vás přivítá zelenými vinicemi a italská pohoda na vás dýchne v městečku Merano.

Přes vinice k zasněženým ledovcům

Cesta na Timmelsjoch (Passo del Rombo) vede přes různé vegetačních zóny. Uvidíte zelené louky, kvetoucí alpské růže a ošlehané kamenné borovice i neplodnou vysokohorskou krajinu se sněžnými plotnami uprostřed léta. Nezřídka se tu můžete střetnout se zdejšími zvířaty – dávejte proto pozor na ovce, kozy a divoké kozorožce.

Vysokohorská silnice na Timmelsjoch je přímo ideálním místem, kde si vychutnáte každou ze šedesáti zatáček i panoramatické výhledy, které lákají k zastavení a fotografování. Silnice je v perfektním stavu a dostatečná šířka je samozřejmostí. Na vrcholu stále ještě stojí bývalé pohraniční budky, které pohraničníci opustili po vstupu do Evropské unie. Mimo to se zde nachází malý hotel. Vzhledem k tomu, že průsmyk leží vysoko v Alpách, je možné jej použít pouze v měsících, kdy zde neleží sníh, tj. přibližně od začátku června do konce října. Nákladní auta a vozidla s přívěsem sem mají zakázaný vjezd.

Jakkoliv je cesta na Timmelsjoch malebná, stává se doslova noční můrou za mokra a ve tmě (nebo v obou případech). Před cestou se proto vždy raději informujte na stav zdejšího počasí, určitě vám také pomůže webkamera.

Z historie průsmyku: od pravěkých pastýřů k nosičům dřevorytů

Timmelsjoch je nejhlubší nezaledněné sedlo alpského hřebene mezi průsmyky Reschen a Brenner. Objev brože z lýtkové kosti z laténského období (cca 300 let př. n. l.) v blízkosti Schönbodenlacke dokazuje, že lidé průsmyk využívali ještě v předkřesťanských dobách. Je velmi pravděpodobné, že pravěcí pastýři, kteří prokazatelně žili u dnešní obce Obergurgl cca 6 300 let př. n. l. přihnali svá stáda právě průsmykem Timmelsjoch.

Největšího rozkvětu se průsmyk těšil od konce 13. až do počátku 15. století. Chodili tudy slavní Ötztaler Kraxenträger – ötztalerští nosiči. Proslavili se svým nevšedním zbožím, totiž nádhernými dřevořezbami a plastikami s náboženskými motivy, které se líbily až v daleké Florencii. Každý nosič unesl na zádech až 100 kg v každém směru. Nazpět přinášeli len, hospodářská zvířata, slaninu, sádlo, lihoviny a ocet.

Výstavba vysokohorské silnice byla navržena již v 19. století, ale projekt se dočkal realizace nakonec až v polovině 50. let. Stavba silnice byla v alpských podmínkách možná jen od května do listopadu a přesto se jí podařilo postavit za pouhých 17 měsíců. Veřejnosti se poprvé otevřela v červenci 1959 na rakouské straně, Italové cestu dokončili až roku 1968.

Nadmořská výška: 2 509 m n. m.
Otevírací doba: červen – říjen od 7 do 20 hodin
Délka: Moso In Passiria (I) – Sölden (A) 45,5 km
Poplatky: 14 € jen tam (zpáteční 19 €)
Maximální sklon: 12%
Web: Timmelsjoch Hochalpenstrasse, Tyrolsko
GPS: 46.905274, 11.097453