?> ?>

Albulapass (Pass D´Alvra) – Albulský průsmyk

Albulapass je vysokohorský průsmyk, který se nachází v nadmořské výšce 2315 m nad mořem, ve švýcarském kantonu Graubünden (nedaleko St. Moritz). Cesta do průsmyku je relativně krátká, ale zato hodně pestrá. Čeká vás hezká krajina se skalami i průjezd lesem a velmi pěkné vracečky. Cesta vede přes přírodní rezervace Piz Palpuogna (2,730 m). Navíc je zde malý provoz, protože auta a kamiony raději jezdí přes Julierský průsmyk.

Nejsnadněji se do průsmyku dostanete od obce Tiefencastel přes Bergün a dál do vesnice La Punt. Až do Bergünu je cesta velmi pěkná s dobrým povrchem a vede podél toku řeky Albula. Asi tři kilometry před obcí Berguen silnice stoupá v několika zatáčkách a v nejvyšším bodě se otevírá nádherný výhled do údolí Albula. Z Berguenu už není asfalt tolik kvalitní, silnice je velmi úzká a cestu často znepříjemňuje silný vítr. V zimě se tato část silnice zcela uzavírá a používá se jako bobová dráha. Někdy se však může stát, že tu začne sněžit i v červnu nebo v červenci. Na vrcholu kopce se ukrývá malé jezírko (Albulasee) a příjemný hospic se sluneční terasou, kde mají výborné kapučíno. Zakoupit si tu můžete také suvenýry. Určitě si s sebou nezapomeňte vzít foťák a dalekohled. Zdejší krajina je velmi fotogenická a od hospicu můžete v létě snadno pozorovat dovádějící sviště a další alpská zvířata.

Úzká cesta do obce La Punt pak vede vysoko nad údolím ve velmi prudkém svahu, jízdu často znepříjemňuje vítr. Při sjezdu si hlavně na spodní polovině dávejte pozor na špatný povrch a štěrk v zatáčkách.

Albulský průsmyk byl znám a využíván od pradávna. Archeologické průzkumy dokazují, že úzká cesta mezi horami již existovala v pravěku. Staří Římané tuto spojnici využívali ke směnnému obchodu – na sever přinášeli obilí a víno a nazpátek si vezli sýr, med, včelí vosk a kožešiny. Ve středověku byl průsmyk pod kontrolou Churských biskupů, kteří zde vybírali clo a měli tak zajištěný dobrý zdroj příjmů. V roce 1695 byl na cestě k Albulskému průsmyku vůbec poprvé ražen tunel pomocí střelného prachu (umožnil přímý přístup k údolí z Bergünu). Aby byla silnice sjízdná i pro poštovní vozy, došlo roku 1866 k jejímu rozšíření na 4,20 m. Na výstavbu bylo nasazeno 180 koní a 50 kočích. Ale i tak trvala cesta z Churu do St. Moritz celých 14 hodin. Byla ale přesto kratší než trasa přes Julierský průsmyk. Význam průsmyku se výrazně snížil roku 1903 vybudováním nedaleké železniční dráhy. Díky atraktivním úzkým soutěskám je tento průsmyk u motorkářů velmi oblíben.

Nadmořská výška: 2 315 m n. m.
Otevírací doba: červen – říjen
Délka: 40 km z La Punt-Chamues-ch do Tiefencastelu
Poplatky: 0
Maximální sklon: 12%
Web: www.albulahospiz.ch, www.tiefencastel.ch, www.berguen.ch, www.lapunt.ch, www.engadin.ch
GPS: 46.585472, 9.852280