?>

Žulové skalní útvary Calanches di Piana nad zálivem Porto

Calanches de Piana je jedno z nejkrásnějších míst na Korsice, zapsané na Seznam UNESCO. Skaliska z červeného porfyru, rozervané erozí, vytvářejí nad zátokou Porto monumentální kulisy. Spolu s rezervací Scandola jsou určitě nejkrásnější přírodní zajímavostí ostrova.

Na asi 17 km dlouhé silnici mezi Portem a Pianou, objevíte řadu fantastických skalních útvarů z červené žuly, které mohou připomínat komíny, zvířata, lidi i pohádkové postavy. Při hledání těch nejvhodnějších jmen pro skalní útvary můžete popustit uzdu své fantazii. Nejlepší doba pro pozorování těchto nádherných skal je západ slunce, kdy se žulová skaliska rozzáří tak, jako by byly v plamenech.

Žulové skály u Porta jsou nejrozsáhlejším místem v Evropě, na kterém lze spatřit voštinové zvětrávání hrubozrnné žuly. Proto je Calanche také zapsána na Seznam UNESCO. Skály zde sahají do výše až 1200 metrů nad mořem. V této lokalitě můžete také vidět divoce rostoucí orchideje.

Do nitra skal se můžete vydat i pěšky po mnoha turistických stezkách, které odbočující ze silnice. Výchozím bodem k túrám s možností dobrého parkování je restaurace Chalet des Roches Bleues v nitru skal. V informačním centru v Pianě vás vybaví mapku a letákem s podrobným popisem cest.

Nicméně, doporučujeme se zde vyhnout hlavní sezóně (červenec-srpen). I když Calanches patří mezi místa, která na Korsice musíte navštívit, dávejte si při řízení pozor – úzká cesta nabízí jen velmi málo parkovacích ploch, a je obvykle přetížená vyhlídkovými autobusy!

Otevírací doba: celoročně
Poplatky: 0
Délka: 17 km Piana – Porto (Ota)
Adresa: silnice D81, 20115 Piana, Korsika
Web: www.visit-corsica.com
GPS: 42.252803, 8.657381